1- WordPress Nasıl Kurulur ?

İlk önce WordPress Türkiye sitesinden WordPress’in en son sürümünü indirin.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı bir klasöre çıkartın. ( Bunun için WinRAR tarzı bir programa ihtiyacınız olacaktır. WinRAR’ı buradan indirebilirsiniz. )

Ardından bir FTP programı aracılığıyla WordPress dosyalarını hosting alanınızda www klasörü içine atın. ( Filezilla ücretsiz FTP programını buradan indirebilirsiniz. )

NOT: WordPress dosyalarını herhangi bir klasör içinde atarsanız; site adresiniz www.siteadresiniz.com/klasörismi olarak oluşturulur.

FTP transfer işlemi gerçekleştikten sonra hosting panelinizden WordPress için yeni bir veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturup kurulum işlemine geçin.

Tarayıcınızda site adresinizi yazıp çıkan ekranda daha önce oluşturduğunuz veritabanı bilgilerini girin.

1
Bu işlemden sonra çıkan diğer ekranda genel site ve yönetici bilgilerini de oluşturduktan sonra www.siteadresiniz.com/wp-admin  yoluyla WordPress admin panelinize erişebilirsiniz.

2- Temanın Yüklenmesi ve Etkinleştirilmesi

Kullanmak istediğiniz WordPress temasını FTP programı aracılığıyla hosting alanınızın www/wp-content/themes klasörü içine atın.

NOT: Tema dosyalarını klasör halinde yüklemeniz gerekmektedir. Ayrıca içiçe geçmiş 2 veya daha fazla klasör şeklinde yüklerseniz de temanız çalışmayacaktır.

Ardından WordPress admin panelinize girip ( siteadresi/wp-admin )  Görünüm / Temalar kısmından yüklediğiniz temayı listede bulup Etkinleştir butonuna basın. Temanız kullanıma hazır olacaktır.

3- Yeni Yazı Ekleme

Admin panelinde Yazılar / Yeni Ekle yolunu kullanarak yeni yazı ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz her yeni yazı kullandığınız temanın özelliğine göre anasayfanızda otomatik olarak gösterilir.

Yeni yazı eklerken girmeniz gereken 4 temel alan vardır. Yazı başlığı, Kategori, Etiket ve Öne Çıkarılmış Görsel.

Etiketler yazınızı kısaca özetleyen kelime gruplarıdır. Kategoriler ise sitenizdeki içerikleri çeşitli kategorilere ayırmanıza yarayan ve ziyaretçinin gezintisini kolaylaştıran gruplardır. Öne çıkarılmış görsel ise yazınıza ait resimdir.

2

Gerekli alanları doldurduktan sonra Yayımla butonuna tıklayarak yazınızı yayınlayabilirsiniz.

4- Yeni Sayfa Ekleme

Yeni sayfa ekleme işlemi de yeni yazı ekleme işlemiyle aynı mantığa dayanır. Yalnız farklı olarak sayfalar sitenizin sabit elemanlarıdır. Kullandığınız temada yada temaya bağlı bileşenlerde sayfaları otomatik gösteren bir özellik yoksa eklediğiniz sayfa sitenizde görünmez. Ancak siz sayfayı site menüsüne veya yan bileşen alanına eklediğiniz taktirde ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir.

Sayfaları sitenize sürekli güncellenen içerikler eklemek yerine sabit bilgiler eklemek için kullanınız. Örneğin hakkımızda, iletişim sayfaları gibi.

Yeni sayfa eklemek için Sayfalar / Yeni Ekle yolunu izleyebilir ve yeni yazı eklerken uyguladığınız adımları uygulayabilirsiniz.

5- Menü Ekleme

Eğer temanız destekliyorsa sitenize menü ekleyebilirsiniz. WordPress sitenizde birden fazla menü alanı olabilir ve her birine ayrı menü tanımlayabilirsiniz.

WordPress menülerini düzenlemek için admin panelinde Görünüm / Menüler kısmına gelin ve yeni bir menü oluşturun bağlantısına tıklayın.

3

Yeni bir menü oluştururken menünüze isim verin ve Menüyü Kaydet butonuna tıklayarak menüyü kaydedin.

Menünüzü oluşturma işlemi bittikten sonra sol bölümdeki alanlardan istediğiniz öğeyi seçerek menüye ekleyebilirsiniz. Alt alta açılan menüler oluşturmak için bir menü öğesini diğerinin altına doğru sürükleyerek açılır menü haline getirebilirsiniz. Ayrıca menü öğelerini sürükleyerek sırasını düzenleyebilirsiniz.

4

Oluşturduğunuz menülerin sitenizin hangi bölümünde görüneceğini belirlemek için oluşturduğunuz menünün alt bölümünde yer alan listeden görünmesini istediğiniz menü alanını belirleyebilirsiniz. Bir menüyü birden fazla menü alanında görüntüleyebilirsiniz.

5

6- WordPress Bileşenleri

Sitenizin sağında veya solunda gördüğünüz, yazılarınızdan ayrı görülen alanlara bileşen alanları ( sidebar ) denir. Bu alanlara WordPress’in hazır bileşenlerinden, varsa kullandığınız temanın özel bileşenlerinden ekleyebilirsiniz.

Bileşen eklemek ve yapılandırmak için kullandığınız temanın bileşen desteğinin olması gerekir. Eğer admin panelinde Görünüm / Bileşenler menüsü aktifse temanız bileşen destekliyor demektir.

Bileşen eklemek için Görünüm / Bileşenler kısmına gelin ve kullanmak istediğiniz bileşeni bir bileşen alanına sürükleyip bırakarak kaydedin. Hangi bileşen alanının sitenin hangi bölümünde görüntüleneceği kullandığınız temaya göre farklılık gösterebilir.

6

7- Eklentiler

WordPress dahilinde kullanabilmek için ücretli / ücretsiz yüzbinlerce özel eklenti mevcuttur. Bu eklentileri istediğiniz gibi sitenize kurabilir ve imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca eklentilerin yeni sürümleri çıktığında WordPress sizi uyararak eklentiyi güncellemenizi ister. Güncelleme yapmak hem eklentinin sunduğu özellikler hem de güvenlik açısından çok önemlidir.

Yeni bir eklenti bulmak için admin panelinizde Eklentiler / Yeni Ekle bölümüne girin. Arama bölümüne kurmak istediğiniz eklentiyle alakalı kelimeleri yazın ve entere basın. İlgili eklentiler aşağıda listelenecektir. Bu listeden ilgilendiğiniz eklentinin üzerine tıklayarak açıklamasını okuyabilir, Şimdi Kur butonuna tıklayarak sitenize kurabilirsiniz. Kurulumdan sonra çıkan ekranda Eklentiyi Etkinleştir butonuna tıklayarak eklentiyi etkinleştirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

8

7

Kurulan eklentileri görmek için Eklentiler / Yüklü Eklentiler bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

NOT: Her eklentinin Türkçe dil desteği olmayabilir ve kullandığınız WordPress sürümüyle uyumlu çalışmayabilir. Sorumluluk size aittir.