UKRAYNA’NIN İKİNCİ BÜYÜK ŞEHRİ KHARKIV’DE GEZİLECEK YERLER

Ukrayna denildiğinde akıllara en çok başkent Kiev ile Lviv gelse de, artık popüler olan bir şehir daha var. O da son dönemlerde yıldızı parlayan ve popülerliği hızla... Kharkiv

Ukrayna denildiğinde akıllara en çok başkent Kiev ile Lviv gelse de, artık popüler olan bir şehir daha var. O da son dönemlerde yıldızı parlayan ve popülerliği hızla artan Kharkiv… Ukrayna’ya vizesiz, hatta sadece kimlik kartı ile seyahat edileceği düşünüldüğünde Kharkiv de en az Lviv ve Kiev kadar ilgi görmeye başladı. Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olan Kharkiv aynı zamanda gezilecek yerler açısından da misafirlerini memnun eden bir yer. Parkları, meydanları, yapıları ve gece hayatı gibi saymakla bitmeyecek olan özellikleri ile gezginlerin rotaları arasında bulunan Kharkiv’de eğlence dolu vakit geçirmek için bir gezi rehberi hazırladık. İşte Ukrayna’nın son dönemlerdeki turistik şehri Kharkiv…

Kharkiv’de gezilecek yerlerin başında tarihi binaların karşılıklı sıralandığı Sumskaya Caddesi, Özgürlük Meydanı ve Puşkin Caddesi geliyor. Ayrıca; Maxim Gorky Meydanı, sanat ve tarih müzesi, hayvanat bahçesi, Annunciation Katedrali ve Pokrovsky Manastırı da görülecek yerlerden bazıları…

Kharkiv’in gezilecek yerlerini anlatmadan önce biraz şehir yaşantısından da bahsetmek gerek. Genç nüfusun yüksek olduğu şehrin genelini öğrenciler oluşturuyor. Genç nüfusun bu denli yüksek olmasında sadece Ukraynalıların değil, dünyanın birçok yerinden gelen öğrencilerin de etkisi büyük. Kharkiv’e seyahat edenlerin çoğu Türkiye’nin Eskişehir’i ifadesini kullanıyor. Öğrenci şehri olmasından dolayı da yeme içmeden alışverişe kadar birçok şey çok ucuz.

Şehri gezerken Ukrayna’dan ziyade Rus etkilerini ve İkinci Dünya Savaşı’nda yaşananların izlerini de görebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 50 dakika süren uçuşla ulaşabileceğiniz şehirde özellikle başta metro olmak üzere toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ŞEHRİN KALBİ: ÖZGÜRLÜK MEYDANI

Her şehrin bir çekim noktası vardır. İşte Kharkiv’in ana yeri ve kalbinin attığı yer Özgürlük Meydanı’dır. Şehrin merkezi konumunda olan Özgürlük Meydanı, Avrupa’nın en büyük üçüncü ve dünyanın en büyük yedinci meydanıdır. Meydanda yer alan Lenin heykeli önemli eserlerden biridir. Meydan büyüklüğü ile dikkat çekip 690-750 metre uzunluğunda, 96-125 metre genişliğindedir.

ETKİLEYİCİ BİR MİMARİ: ANNUNCIATION KATEDRALİ

Annunciation Katedrali, dünyanın en büyük Ortodoks katedralidir. Mimarisinde Rıs ve Bizans tarzı dikkat çekmektedir. Burası, Kharkiv’e gelip, görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yapımının 25 yıldan fazla sürdüğü belirtilen katedralin mimari yapısı ziyaretçilerini adeta büyülüyor. İbadete açık katedralin girişi ise ücretsizdir. Katedralin etrafında birkaç kilise ve küçük bir pazar bulunmaktadır.

7 HARİKADAN BİRİ: POKROVSKY MANASTIRI

Pokrovsky Manastırı, tıpkı Annunciation Katedrali gibi mimarisi ile dikkat çekmektedir. Sade ama bir o kadarda gösterişli bir mimariye sahip olan yapı Kharkiv’in yedi harikasından biri olarak gösteriliyor. Manastırın 3 adet küçük kubbesi bulunuyor. Bu kubbeler genellikle Ukrayna’da kiliselere uygulanan geleneksel bir tarz olarak biliniyor.

ŞEHRİN EN ESKİ PARKI: SHEVCHENKO

Ukrayna genel olarak yeşil bir ülkedir. Lviv ya da Kiev’e gidin hiç farketmez birçok kez karşınıza ya bir park çıkar ya da bir orman… İşte Kharkiv de bu şehirlerden eksik kalmıyor. Şehrin en ünlü parkı ise Shevchenko Parkı… Burası ayrıca şehrin en eski parkı olma özelliği taşıyor. Kharkiv turunuzu yazın yapmayı düşünürseniz parkta renk renk çiçeklerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca park içerisinde yunus gösterilerini izleyebileceğiniz bir merkez ve Kharkov Hayvanat Bahçesi yer alıyor.

Ziyaretçi Görüşleri

Bir cevap yazın

Yeni Eklenen Turlar

Kars Doğa Turu

Kars Doğa Turu
3 Gün 4 Gece
Gezi esnasında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Cienfuegos...
699.00 'den itibaren

Edirne Tarih Turu

Edirne Tarih Turu
3 Gün 4 Gece
Turumuz sonrası serbest zaman ve Otelimize dönüş. Akşam dileyen...
999.00 'den itibaren
Benzer Yazılar

Likya

MAVİLİKLER İÇİNDE LİKYA TURU

Selam vücudundaki tüm hücreleri seyahat virüsleri kaplamış olan kıymetli yol arkadaşım....
MSC Meraviglia

MSC MERAVİGLİA GEMİSİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 100 GERÇEK

Dünya’nın en lüks, en ihtişamlı ve son teknoloji harikası MSC Meraviglia ile hayallerinin...
Polonya

POLONYA’DA GEÇMİŞE YOLCULUK YAPACAĞINIZ ŞEHİRLER: VARŞOVA VE KRAKOW

Avrupa’da farklı bir rota görmeye ne dersiniz? Hele tarihe düşkün bir...
Laponya

KARLAR ÜLKESİNE YOLCULUK: LAPONYA

Finlandiya’nın en gözde turistik bölgesi Laponya’da fantastik bir kış tatili seyahat severleri...


E-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !