EZBER BOZAN BİR ROTA: BALTIKLAR’IN İNCİSİ RİGA

Kuzeyde Baltık ülkeleri olarak adlandırılan Estonya, Litvanya ve Letonya’nın en büyük şehri Riga’dır. Letonya’nın başkenti Riga, parkları, barok tarzdaki yapıları, yeme içme mekanları ve eğlence hayatı... Riga

Kuzeyde Baltık ülkeleri olarak adlandırılan Estonya, Litvanya ve Letonya’nın en büyük şehri Riga’dır. Letonya’nın başkenti Riga, parkları, barok tarzdaki yapıları, yeme içme mekanları ve eğlence hayatı ile çok renkli bir yer. Buna bağlı olarak Riga gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunuyor. Özellikle şehrin tarihi merkezi Art Nouveau ve 19. yüzyıl ahşap mimarisi ile bir UNESCO Dünya Mirası sitesidir. Bu anlamda da Eski Şehir ve çevresinde çok önemli yapılarla karşılaşacaksınız. Gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği ve Orta Çağ havasını fazlasıyla hissedeceğiniz rüya gibi bir şehir sizi bekliyor.

Riga’yı biraz daha yakından tanıyacak olursak, şehir Baltık Denizi’nde Riga Körfezi’nin güney kıyısında yer almaktadır. Centra, Kurzeme, Ziemelu, Latgale, Vidzeme ve Zemgale olmak üzere 6 idari bölgeye ayrılmıştır. “Küçük Paris” olarak adlandırılan Riga, görülecek yerler arasında c, Dome Katedrali, St. Peter’s Kilisesi, Kedi Evi, Özgürlük Anıtı, Latvian Etnografya Açık Hava Müzesi, Alberta Jela (İela) Caddesi ve Pilsetas Kanalı gibi yerler bulunuyor.

GECE HAYATI ÇOK RENKLİ

Riga’da gezilecek yerlerin yanı sıra gece hayatına da ayrı bir parantez açmak lazım. Avrupa’da gece hayatının çok hareketli geçtiği şehirler arasına Riga da yazılmalı. Gece kulüpleri, diskolar, barlar özellikle hafta sonu çok kabalık oluyor. Gece kulüpleri arasında Coyote Fly adlı mekan şehrin en popüler yeri. Bunun yanı sıra First Dacha, One One, La Rocca ve Studio 69 adlı gece kulüpleri de bir kenara not edin. Gece kulüplerinin de pahalı olmadığını hesap ederseniz, Riga’da bir gecede birçok mekanı ziyaret edebilirsiniz.

ET VE BALIK SEVERLERE MÜJDE

Riga yeme içme açısından da misafirlerini memnun eden bir yer. Hele et ve balık ağırlıklı yemekleri seviyorsanız, burada çok mutlu olacaksınız. Çünkü yemeklerin genelinde bunu göreceksiniz. Ancak vejetaryen yemekleri de birçok restoranda bulabilirsiniz. Yemeklerin fiyatları da gayet uygundur. Buradaki yaşamın diğer Avrupa ülkelerine göre daha hesaplı olduğuna da şahit olacaksınız. Vincent, Bibloteka, Cemodans ve Muusu gibi restoranlar turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği yerler. Ancak lokal yemekleri tatmak için Forest, Riits, Milda ve Folkklubs Ala Pagrabs adlı restoranları tercih edebilirsiniz.

RIGA GEZİLECEK YERLER

Riga şehir merkezi içinde görülmesi gereken çok önemli yerler bulunuyor. Bunların başında Dome Katedrali geliyor. Burası şehrin sembol yapılarından biridir. Daugava Nehri’nin yakınında inşa edilen katedral Baltık ülkelerinin en büyük Orta Çağ kilisesi olarak kabul edilir. Tanrı’nın evi olarak kabul edilen katedral, yüzyıllar önce Tanrı ile buluşma yeri olarak kullanılırdı. Günümüzde herkese açık olan katedral Eski Kent Meydanı’nda yer alıyor. Ayrıca bu katedralin arka tarafındaki Bremen Mızıkacıların heykelini mutlaka görmeyi unutmayın.

Ziyaretçi Görüşleri

Bir cevap yazın

Yeni Eklenen Turlar

Uçaklı Konya – Mevlana Turu

Uçaklı Konya Mevlana Turu
3 Gün 2 Gece
Yol üzerinde Küba Devrimi esnasında en çetin savaşlara sahne...
3333.00 'den itibaren

Dubai Turu – 3 Gece Konaklama

Dubai Turu 3 Gece Konaklamalı
4 Gün 5 Gece
Akşam Ekstra Çek yerel folklor gecesi ve yemeği. Bu...
8900.00 'den itibaren
Benzer Yazılar

Likya

MAVİLİKLER İÇİNDE LİKYA TURU

Selam vücudundaki tüm hücreleri seyahat virüsleri kaplamış olan kıymetli yol arkadaşım....
MSC Meraviglia

MSC MERAVİGLİA GEMİSİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 100 GERÇEK

Dünya’nın en lüks, en ihtişamlı ve son teknoloji harikası MSC Meraviglia ile hayallerinin...
Kharkiv

UKRAYNA’NIN İKİNCİ BÜYÜK ŞEHRİ KHARKIV’DE GEZİLECEK YERLER

Ukrayna denildiğinde akıllara en çok başkent Kiev ile Lviv gelse de, artık popüler olan bir...
Polonya

POLONYA’DA GEÇMİŞE YOLCULUK YAPACAĞINIZ ŞEHİRLER: VARŞOVA VE KRAKOW

Avrupa’da farklı bir rota görmeye ne dersiniz? Hele tarihe düşkün bir...


E-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !