TurizmTatil

Otel Tatil Tur Rezervasyon Teması


  • Oluşturulma Tarihi: 03/01/2014
  • Son Güncelleme: 20/01/2016
  • Geliştirici: OThemes
Temamizi satin aldiginiz için teşekkur ederiz.Yazilim satin alindigindan itibaren her turlu teknik destek ve oluşabilecek sorunlar hakkinda bize elektronik posta gönderebilirsiniz. Temanın kaynak kodunda yaptığınız her türlü değişiklikten kendiniz sorumlusunuzdur. Böyle bir durumun tespiti halinde hiçbir şekilde teknik destek verilmeyecektir.
Lütfen Kullanım Klavuzu’nu dikkatlice okumadan temayı kullanmayınız!
Tema ilgili oihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler bu Kullanma Klavuzu’nda anlatılmıştır. Klavuzu okumadan destek talebinde bulunmayınız.

Yasal Uyarı

Satin aldiginiz bu WEB Yazilimi “İstege Bagli İnternet Yazilimi Tescil” işlemine tabi olup tum haklarimiz yasal yollarla korunmaktadir. Yazilimin izinsiz kullanilmasi, gerçek yada sanal ortamlarda izin alinmaksizin sergilenmesi, özel yada tuzel kişiler tarafindan tescil devir işlemi haricinde ticaretinin yapilmasi, yazilim sahibinin izni alinmadan duzenlemeler yapilmasi, her turlu mecrada kamuoyuna sunulmasi, herhangi bir yedekleme ortaminda ( CD , teyp) arşive alinip dagitilmasi veya bu ortamlarin halka açik alanlarda gösteriminin yapilmasi, elektronik posta, mektup veya buna muadil haberleşme araçlariyla tanitiminin yapilmasi gibi durumlarin belirlenmesi halinde “UŞAK ili Fikri ve Sinai Mulkiyet Haklari Koordinasyon Kurulu’na” Telif Hakki İhlal Bildirimi yapilacak ve akabinde Yasal İşlemler başlatilacaktir.

TEMA KURULUMU

Tema kurulumunu yapmadan önce en son WordPress versiyonunun sisteminizde yuklu oldugundan emin olunuz. WordPress guncellemeleri guvenlik açiklarinin kapatilmasinin yanisira yeni ek özellikler de barindirdigi için guncellemeleri takip etmek sizin yarariniza olacaktir.

Temayi kurmak için iki farkli yol izleyebilirsiniz.

1 – FTP Kurulumu

Temayi satin aldiktan sonra indirdiginiz othemestt2.zip arşivi bilgisayarinizda herhangi bir klasöre çikartiniz. Klasörun içinde de göreceginiz uzere “othemestema” adli bir zip arşivi mevcuttur. Bu arşivi bulundugu dizine çikariniz. Othemestema adli klasör oluşturulacaktir. Bu klasöru FTP dizininize baglanarak ../wp-content/themes/ klasörune yukleyiniz. Ardindan WordPress Admin Paneli -> Görunum -> Temalar yolunu izleyerek temanizi etkinleştiriniz.

 

2 – Panelden Kurulum

İndirdiginiz tema klasörunde othemestema.zip arşivini bulunuz. Ardindan WordPress Admin Paneli > Görunum > Temalar > Yeni Ekle > Yukle yolunu izleyerek othemestema.zip dosyasini yukleyiniz.

HAZIR İÇERİĞİN YÜKLENMESİ

Tema yapisi ve kullaniminin daha iyi anlaşilmasi için temamizla birlikte XML içerik kayit çiktisi da verilmektedir.

İndirdiginiz tema dosyalarinda “Hazir İçerik” adli klasöre girin. Klasördeki tema.xml dosyasini aktaracaksiniz. Ardindan WordPress Admin Paneli > Araçlar > İçe Aktar yolunu izleyerek WordPress seçenegini işaretleyin ve tema.xml dosyasini seçerek içe aktarimi başlatin.

TEMA AYARLARI

Tema ayarları panelinde özelliklerin sağ tarafındaki soru işaretine tıklayarak o özellikle ilgili yardımı görüntüleyebilirsiniz.

1.Genel Ayarlar

1.1. Logo Linki – Kullanmak istediginiz logo resminin linkini buraya girebilirsiniz. En son meydana gelen WordPress açıkları yüzünden resim yükleme iptal edilmiştir. Bunun yerine kullanmak istediğiniz logo resminin linkini girmelisiniz.

 

1.2. Favicon Linki – Tarayicida sekme baslarinda gorunen Favicon resminin linkini buraya girebilirsiniz. En son meydana gelen WordPress açıkları yüzünden resim yükleme iptal edilmiştir. Bunun yerine kullanmak istediğiniz favicon resminin linkini girmelisiniz.

 

1.3. Ozel CSS Kodlari – Stil dosyalariyla ugraşmaya gerek kalmadan eklemek veya duzenlemek istediginiz CSS stil kodlarini bu bölume girebilirsiniz. Yeni eklediginiz kodlar temanin standart style.css dosyasindaki kodlarin yerine geçer.

 

1.4. Üst menüyü sabit yapmak istiyorum. – Üst menünün sayfa ile beraber kaymasını istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin. Pasifken üst menü sabit olacaktır.

 

 

2.Slide Ayarlari

2.1. Slide Kaç Yazi Gösterilsin? – Slideshow’da kaç adet yazi göstermek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Sadece rakam kullaniniz.

 

2.2. Slide Etiketleri – Slideshow etiket temelli listeleme özelligine sahiptir. Gireceğiniz etiketlere sahip yazilar Slideshow’da görunur. Etiketleri virgul ile ayiriniz. Etikete göre listeleme özelliği belirli kategoriye bağlı kalmadan istediğiniz yazıları daha kolay şekilde listelemenizi sağlar.

 

3.Anasayfa Ayarları

3.1. Anasayfada kaç adet otel görüntülensin? – Anasayfada görüntülenecek otel sayısını buradan belirleyebilirsiniz. Sadece rakam olarak yazın.

 

3.2. Anasayfa Otellerin Üst Bölümü Tanıtım Başlığı – Otel listesinin üst bölümünde görünmesini istediğiniz başlığı buraya giriniz.

 

3.3. Anasayfada blog yazıları görünsün mü? – Anasayfada otel listesinin altında son blog yazılarını gösterip kapatmanızı sağlar.

 

3.4. Anasayfa blog bölümünde kaç adet yazı gösterilsin? – Blog bölümünde göstermek istediğiniz yazı sayısını girin.

 

3.5. Anasayfa blog yazıları kategorisini seçin – Blog bölümünde göstermek istediğiniz yazıların kategorisini açılır menüden seçiniz. Sadece tek bir kategoriye ait yazıları görüntüleyebilirsiniz.

 

3.6. Anasayfa blog yazıları bölümü başlığı – Blog bölümünün başlığını buradan belirleyebilirsiniz.

 

4.Yazı Ayarları

4.1. İçeriklerde yorum bölümü gösterilsin mi? – Otel içerik sayfası ve blog yazılarında yorum bölümünü kapatıp açmanızı sağlar.

 

4.2. Sayfalarda yorum bölümü gösterilsin mi? – Sayfalarda yorum bölümünü kapatıp açmanızı sağlar.

 

5.Sosyal Medya

5.1. Twitter – Facebook – Google+ – Youtube – Pinterest URL – Üst menünün sağ kısmında görünen sosyal medya bağlantıları için kendi sosyal medya linklerinizi bu bölümlere girebilirsiniz.

 

5.2. Feedburner Besleme Adı – Feedburner beslemeleri kullanıcı adınızı buraya giriniz. Not: Girmeniz gereken sadece Feedburner besleme adresinizin son kısmındaki kullanıcı adıdır. Örneğin Feedburner linkiniz http://feeds.feedburner.com/turizmtatil ise bu bölüme sadece turizmtatil girilmelidir. Feedburner besleme adınız Footer bölümündeki e-posta aboneliği formu için gereklidir.

 

6.Reklam Yönetimi

Reklam Yönetimi bölümünde iki ayar türü vardır. Birincisi reklam bölümünü açıp kapatmaya yarayan ktive ayarı, ikincisi ise reklam kodlarının girildiği alan. Reklam gösterim ayarı kapalı ise girdiğiniz kodlar sitede görüntülenmeyecektir.

6.1. Header Sağ Reklam Kodu – Header bölümünde, logonun sağ tarafındaki alanda göstermek istediğiniz reklam kodlarını bu bölüme giriniz.

 

6.2. İndex Sağ Sabit Reklam Kodu – Sitenin sağ bölümünde sayfayla birlikte kayan reklam göstermek istiyorsanız, bu bölüme istediğiniz reklam kodunu giriniz. Sabit reklam kodlarında tavsiye edilen resim boyutu 160×550 pikseldir. Sabit yan reklamlar düşük çözünürlüklerde otomatik gizlenir. Reklamı Kapat butonuyla da ziyaretciler rahatsız oldukları reklamı kapatabilirler. İndex sol reklam kodunun da kullanımı aynı şekildedir.

 

6.3. İndex Orta Bölüm Yatay Reklam Kodu – Anasayfada otel listesi ile blog yazı listesi arasında kalan bölümde yatay reklam göstermek istiyorsanız bu alana reklam kodlarınızı giriniz. Reklam kodlarında resim boyutu maksimum 715 piksel genişliğinde olmalıdır.

 

6.4. İndex Alt Bölüm Yatay Reklam Kodu – Anasayfada blog yazıları listesi ile kategorik liste arasında kalan bölümde yatay reklam göstermek istiyorsanız bu alana reklam kodlarınızı giriniz. Reklam kodlarında resim boyutu maksimum 715 piksel genişliğinde olmalıdır.

 

6.5. Yazı İçerik Alt Bölüm Yatay Reklam Kodu – İçeriklerde yorum bölümünün üzerinde yatay reklam göstermek istiyorsanız bu alana reklam kodlarınızı giriniz. Girdiğiniz reklam kodu otel içerik sayfası, blog ve sayfalarınızda görünür. Reklam kodlarında resim boyutu maksimum 706 piksel genişliğinde olmalıdır.

 

7.Link Yapısı

7.1. Oteller Slug Yapısı – Othemes Turizm Tatil Teması custom post type özelliği ile geliştirilmiştir. URL Slug yapısını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Standart olan “oteller” slug yapısını kullanım alanınıza göre “otellistesi” veya “otellerimiz” gibi isteğinize özel bir yapıyla değiştirebilirsiniz. Örneğin sitenizde ABC otel adlı bir otel listeliyorsunuz. Standart olarak ABC otelin linki www.siteadı.com/oteller/ABC olacaktır. Bu yapıyı isteğinize göre www.siteadı.com/otellerimiz/ABC *** www.siteadı.com/otelara/ABC gibi değiştirebilirsiniz.

Slug yapısını isteğinize göre değiştirdikten sonra, Admin Paneli –> Ayarlar –> Kalıcı Bağlantılar bölümüne gidin ve Değişiklikleri Kaydet butonuna basıp kalıcı bağlantı yapısını kaydedin. Sitenizi Ctrl+F5 ile yeniledikten sonra URL yapısının değiştiğini göreceksiniz.

 

Turizm Tatil Teması’nda 3 adet üyelik sayfa şablonu bulunmaktadır: (Sayfa şablonları bölümünde ayrıntılarını göreceksiniz) Üye Profili – Üyelik Sayfası – Şifre Yenileme . Alt taraftaki üç bölümde oluşturduğunuz sayfa şablonlarıyla ilgili ayarlar mevcuttur.
Tema ile bütünleşik gelen Giriş/Çıkış formunu kullanabilmeniz için site ayarlarından sitenin üyeliğe açık olması gerekmektedir. Aksi taktirde Giriş/Çıkış formu gösterilmeyecektir. Formu kullanabilmek için Admin Paneli –> Ayarlar –> Genel sekmesinden İsteyen herkes kayıt olabilsin seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

 

7.2. Üye Profil Linki – Üye Profili sayfa şablonunu kullanarak oluşturduğunuz üye profili sayfası URLsini buraya yazınız.

 

7.3. Üyelik Sayfası Linki – Üyelik Sayfası sayfa şablonunu kullanarak oluşturduğunuz üyelik sayfası URLsini buraya yazınız.

 

7.4. Şifre Yenileme Sayfası Linki – Şifre Yenileme sayfa şablonunu kullanarak oluşturduğunuz şifre yenileme sayfası URLsini buraya yazınız.

 

8.Kod Ekleme

Bu bölüm Google Analytics , çeşitli sayaç kodları veya herhangi bir sitenin tracking kodları gibi yapıları sitenize kolayca ekleyebilmeniz için oluşturulmuştur. Daha özelleştirilmiş bir yapı için 4 bölüme ayrılmıştır. Header, Body, Yazı üstü ve altı (single.php) kod ekleme bölümlerinden oluşmaktadır. İhtiyacınız olan hizmet kodunu ekledikten sonra ilgili bölümden kodu aktifleştirmeniz gerekmektedir. Örneğin body bölümüne eklediğiniz kodun çalışması için body kodunu aktifleştirmek istiyorum bölümünü aktif hale getirip ayarları kaydetmelisiniz.

 

8.1. Anasayfa head kodları arasına ekleyeceğiniz kodları giriniz – <head> </head> etiketleri arasına ekleyeceğiniz kodu bu bölüme giriniz. Her türlü kodu girebilirsiniz ve bu kod bütün sayfalarda otomatik çağırılır. Bu alana reklam kodları yerleştirmeyiniz.

 

8.2. Anasayfada body kodları arasına ekleyeceğiniz kodu giriniz. – <body> </body> etiketleri arasına ekleyeceğiniz kodu bu bölüme giriniz. Her türlü kodu girebilirsiniz ve bu kod bütün sayfalarda otomatik çağırılır. Bu alana reklam kodları yerleştirmeyiniz.

 

8.3. Yazılarınızın üstüne ekleyeceğiniz kod – Single.php yazıların üst bölümüne ekleyeceğiniz kodu bu bölüme giriniz. Her türlü kodu girebilirsiniz ve bu kod bütün sayfalarda otomatik çağırılır. Bu alana reklam kodları yerleştirmeyiniz.

 

8.4. Yazılarınızın altına ekleyeceğiniz kod. – Single.php yazıların alt bölümüne ekleyeceğiniz kodu bu bölüme giriniz. Her türlü kodu girebilirsiniz ve bu kod bütün sayfalarda otomatik çağırılır. Bu alana reklam kodları yerleştirmeyiniz.

 

 

İÇERİK OLUŞTURMA

1. Yeni Otel Ekleme

Yeni otel eklemek için Admin Paneli –> Oteller –> Yeni Otel Ekle yolunu izleyin.
Yeni otel eklerken WordPress standart yazı özellikleri dışında (kategori, etiket, öne çıkarılmış görsel vb..) 8 tane daha özellik alanı göreceksiniz. İlk önce yazı editörü altındaki basit metabox paneli ile başlayalım.

1.1. Otel için rezervasyon formunu etkinleştir – Bu seçeneği işaretlerseniz otel içeriğinde rezervasyon formunu etkinleştirir. Rezervasyon formu ile yapılan rezervasyonlar size e-posta olarak gönderilir. Normalde ufaltılmış şekilde duran rezervasyon formunu yazı içinde Göster/Gizle butonlarına tıklayarak görünür hale getirebilirsiniz.

 

1.2. Çocuk fiyatlandırması – Otel ile ilgili çocuk fiyatlandırma politikasını buraya yazabilirsiniz.

1.3. Minimum konaklama fiyatı – Otel için minimum oda fiyatını buraya girebilirsiniz.

1.4. Google Maps embed kodu – Otel harita konumu Google Maps kodunu bu alana girmelisiniz. Bileşenler bölümünde incelendiği gibi, otel haritası yan menüde girdiğiniz koda göre gösterilmektedir. Önerilen harita boyutu maksimum 220 piksel genişliğinde olmalıdır.

1.5. Tanıtım videosu embed kodu – Otel video tanıtımı için video embed kodunu bu bölüme giriniz. Bileşenler bölümünde incelendiği gibi, otel videosu yan menüde girdiğiniz koda göre gösterilmektedir. Önerilen video boyutu maksimum 220 piksel genişliğinde olmalıdır.

2. Otel Özelliklerini Girme

2.1. İmkanlar – Otelin müşterilerine sunduğu imkanları bu alandan seçebilir veya yeni ekleyebilirsiniz. İstediğiniz kadar ekleyebilir ve seçebilirsiniz.

2.2. Otel Türleri – Kategoriye benzer yapıda, sitenizde listeyeceğiniz otel türlerini bu bölümden ekleyebilir ve yeni otel eklerken uygun olanı/olanları seçip kaydedebilirsiniz. Otel türü hem otel içerik sayfasında hem de anasayfada otel listesinde görünür. Birden fazla seçtiğiniz otel türü yine aynı şekilde birbirinden ayrı olarak görünür. Ayrıca otel türü otel içerik sayfasında arşiv linki olarak göründüğü için otel türüne tıklayarak aynı türdeki otellerin listesine kolayca ulaşabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus şudur ki çok fazla seçilmiş otel türü hem anasayfada otel listesinin hem de otel içerik sayfasının görünümünü bozabilir. Bu yüzden maksimum üç adet, otele uygun türü seçmenizi tavsiye ediyorum.

2.3. Otel Konumu – Otelin bulunduğu bölge, şehir, ilçe gibi konumsal bilgileri bu alandan seçebilir veya yeni ekleyebilirsiniz. Otel konumu hem otel içerik sayfasında hem de anasayfada otel listesinde görünür. Birden fazla seçtiğiniz otel konumu yine aynı şekilde birbirinden ayrı olarak görünür. Ayrıca otel konumu otel içerik sayfasında arşiv linki olarak göründüğü için otel konumuna tıklayarak aynı konumdaki otellerin listesine kolayca ulaşabilirsiniz.

2.4. Oda Özellikleri – Genel oda özelliklerini bu bölümden seçebilir veya yeni ekleyebilirsiniz.

3. Kategorik Liste Oluşturma

Anasayfada alt bölümdeki resimli link listesine kategorik liste adını verdik. İstediğiniz sayıda kategorik liste oluşturabilir, başlık ve resim linkini belirleyebilirsiniz. İster blog yazılarınıza, ister kategorilerinize veya reklam amaçlı herhangi bir sayfaya yada dış siteye linklendirebilirsiniz. Kategorik liste kesinlikle bir içerik tipi değildir. Kategorik liste oluştururken metin editörüne girdiğiniz yazılar görünmeyecektir. Tek yapmanız gereken başlığı ve öne çıkarılmış görseli belirleyip resim ve başlık linkini gerekli yere girmenizdir.

Kategorik liste için önceden belirlenmiş 8 renk şemasından birini seçebilirsiniz.
Kategorik Liste ekleyebilmek için Admin Paneli –> Kategorik Liste –> Yeni Ekle yolunu izlemelisiniz.

BİLEŞENLER

Othemes Turizm Tatil Teması 3 adet Sidebar ve 3 adet özel bileşene sahiptir. Yan menülere bileşen eklemek için Admin Paneli –> Görünüm –> Bileşenler yolunu izleyebilirsiniz.

Sidebar (Yan Menüler)

Sidebar bileşen alanına ekleyeceğiniz bileşenler otel içerik sayfası haricinde her yerde görünecektir. (Anasayfa, genel yazı içerikleri, sayfalar ve arşiv sayfalarında).
Sidebar Otel bileşen alanına ekleyeceğiniz bileşenler sadece otel içerik sayfalarında görünür.
Footer Sidebar bileşen alanı ise sadece Footer bölümü içindir.

Bileşenler

Yeni Oteller BileşeniBelirlediğiniz sayıdaki oteli yan menüde göstermek için kullanabileceğiniz basit ama son derece kullanışlı bir bileşendir. Kaç det otel gösterilsin? bölümüne görünmesini istediğiniz otel sayısını, Thumbnail gösterilsin mi? seçeneğini işaretleyerek ise otel öne çıkarılmış görsellerinin görünüp görünmemesini sağlayabilirsiniz.

Otel Videosu Bileşeni Yeni otel eklerken girdiğiniz otel videosunu otel içerik sayfasında göstermenizi sağlar. Bu bileşen başlık haricinde hiçbir ayara sahip değildir. Sadece otel videosunun yan menüdeki sırasını belirleyebilmeniz için oluşturulmuştur. Bu bileşeni sadece Sidebar Otel bileşen alanına ekleyiniz.

Google Maps Bileşeni Yeni otel eklerken girdiğiniz Google Maps harita kodunu otel içerik sayfasında göstermenizi sağlar. Bu bileşen başlık haricinde hiçbir ayara sahip değildir. Sadece harita konumunun yan menüdeki sırasını belirleyebilmeniz için oluşturulmuştur. Bu bileşeni sadece Sidebar Otel bileşen alanına ekleyiniz.

 

MENÜLER

Othemes Turizm Tatil Teması 3 adet menü alanına sahiptir. Admin Paneli –> Görünüm –> Menüler yolunu izleyerek menü oluşturabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Turizm Tatil özel menü yapısı, menünüze Oteller ve Kategorik Liste ile ilgili yapıları eklemenize izin verir. Böylece menülerinizde ihtiyacınıza göre ayrıntılı bir navigasyon yapısı oluşturabilirsiniz.

Birinci Menü

Ana Menü

Footer Menü

SAYFA ŞABLONLARI

Othemes Turizm Tatil Teması 8 adet özel sayfa şablonuyla beraber gelmektedir. Sayfa şablonlarını kullanabilmek için Admin Paneli –> Sayfalar –> Yeni Ekle yolunu izlemeli ve sağ taraftaki Sayfa Özellikleri blokunda Şablon listesinden istediğiniz sayfa şablonunu seçmelisiniz.

1- Arşiv Sayfası Şablonu Sitenizdeki içerikleri Tarihine, Kategorisine ve Son Eklenme Tarihine göre listelemenize yarayan sayfa şablonudur.

2- İletişim Sayfası Şablonu Hiçbir eklentiye gerek kalmadan şık bir iletişim formu oluşturmanıza yarayan sayfa şablonudur. İletişim formu ile gönderilen mesajlar size e-posta ile bildirilir. Standart olarak site yöneticisi e-posta adresi kullanılır.

3- Otelinizi Ekleyin Sayfa Şablonu Eğer ziyaretcilerinizin kendi işletmelerini siteye eklemelerini istiyorsanız bu otel ekleme-bilgilendirme formu ile sizinle iletişim kurmalarını sağlayabilirsiniz. İsim-soyisim, otelin konumu, adres ve telefon numarası gibi bilgileri isteyip otel listelemesi için iletişime geçebilirsiniz.

4- Site Haritası Sayfa Şablonu Oluşturacağınız site haritası sayfası Google, Bing ve Yandex arama motorlarında denenmiştir ve arama motorları tarafından kabul edilmiştir. Her içerik güncellemesinde ite haritasıda güncellenir. Arama motorları için kullanmayacaksanız, ziyaretcilerinizin site içeriğine daha kolay erişmesi için kullanabilirsiniz. Standart sitemap oluşturucu eklentilerin aksine siteyle uyumlu bir tasarıma sahip site haritanız göze daha hoş gelecektir.

5- Tam Boyutlu Sayfa Şablonu Yan menünün gösterilmediği sayfa şablonudur. %100 genişliğe sahip bir sayfa oluşturmak için bu şablonu kullanabilirsiniz.

6- Üye Profili Sayfa Şablonu Siteye üye olmaözelliği açıksa, giriş formunu kullanarak giriş yapan ziyaretcileriniz otomatik olarak bu sayfaya yönlendirilir. Parola, isim gibi bilgilerini admin paneline girmeden bu sayfadan düzenleyebilirler. Ayrıca giriş yapıldıktan sonra üst menüde çıkan hoşgeldiniz iletisinde kendi isminize tıklayarak da üye profil sayfasına yönlendirilebilirsiniz.

7- Üyelik Sayfası Şablonu Siteye üye olma özelliği açıksa yeni üyelikler için gerekli üye olma formunu bu sayfa şablonuyla oluşturabilirsiniz. Botları engellemek için basit dört işlem koruması ve şık hata iletileri… Oluşturduğunuz sayfa linkini menüye veya başka bir yere eklemenize gerek yoktur. Üst menüdeki giriş/çıkış formu dahilinde sayfa otomatik kullanılır.

8- Şifre Yenileme Sayfa Şablonu Kullanıcı şifrelerini unutan kullanıcılar için şifre yenileme formu oluşturabilirsiniz. WordPress rasgele bir şifre oluşturup kullanıcının e-posta adresine gönderir. Oluşturduğunuz sayfa linkini menüye veya başka bir yere eklemenize gerek yoktur. Üst menüdeki giriş/çıkış formu dahilinde sayfa otomatik kullanılır.

EKLENTİLER

Othemes Turizm Tatil Teması’nı gereğince kullanabilmeniz için 2 adet eklentiye ihtiyaç vardır. Size temayla birlikte verilen bu eklentileri yükleyip etkinleştirmeli ve ayarlarını aşağıda vereceğimiz bilgilere göre düzenlemelisiniz.

1- Ayrıntılı Arama Formu

— Header bölümünde arama formu oluşturmak için kullanabileceğiniz eklentidir. Eklentiyi etkinleştirdiğiniz zaman admin panelinde Ayrıntılı Arama Formu isminde bir sekme oluşturulur. Sekme altında Ayrıntılı Arama Formu linkine tıklayarak yeni form ekleyebilir veya aynı sekme altındaki Ayarlar linkine tıklayarak eklentinin genel ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Ayrıntılı Arama Formu eklentisi Oteller ve Kategorik Liste için arama formu yapmak için özelleştirilmiştir.

Yeni bir form oluşturmak için Ayrıntılı Arama Formu linkine ve ardından üst bölümden Yeni Ekle linkine tıklayın. Form Ayarları başlığı altında sizden birkaç özelliği ayarlamanız istenecektir.
İçerik Tipi Bu bölümden Oteller seçeneğini işaretleyiniz.
Taksonomiler İçerik tipini seçtikten sonra o içerik tipine ait taksonomiler bu bölümde otomatik listelenir. Arama formunda hangi taksonomilere göre arama yapmak istiyorsanız bu bölümden onları seçin. Seçtiğiniz taksonomiler site header bölümünde arama formunda görünecektir. Seçtiğiniz taksonomilere eklediğiniz her yeni öğe de aynı şekilde arama formuna eklenecektir. Ben örnekte Kategoriler ve Otel Türleri’ni arama formuna ekledim.

Boş İçerikler Arama formunda listelenecek taksonomilerden herhangi bir içeriğe atanmamış, boş olanlarının da arama formunda listelenip listelenmeyeceğini bu seçenekten ayarlayabilirsiniz. Ben deneme formda bu seçeneği işaretlemeden geçiyorum.
Form CSS Sınıfı Eğer arama formunun görünümü hoşunuza gitmediyse buraya yazacağınız CSS sınıfı ile formu özelleştirebilirsiniz. Örneğin arama formu olarak değiştirerek, tema ana style.css dosyasında .aramaformu öğrelerini isteğinize göre özelleştirebilirsiniz. Ne dediğim hakkında herhangi bir fikriniz yoksa lütfen değiştirmeyin ve bu konu hakkında bze e-posta göndermeyin.
Arama Butonu Metni Arama formunda buton metnini değiştirmenize yarayan özellik bölümüdür. Ben BUL olarak değiştiriyorum. Form ayarlarının son görünümü aşağıdaki gibi:

Arama Formu Kodu Üstte bahsedilen ayarları anladı ve uyguladıysanız Arama Formu Kodu altında verilen kodu sitenizde istediğiniz yere ekleyerek arama formunu görüntüleyebilirsiniz. Örneğin yazılarınızda, sayfalarınızda bu kodu ekleyerek arama formunu görüntüleyebilirsiniz.

Site header bölümünde oluşturduğunuz arama formunu görüntüleyebilmeniz için Admin Paneli –> Othemes Ayarlar –>Genel Ayarlar yolunu izleyin. En altta göreceğiniz Ayrıntılı Arama Formu Form ID Numarası bölümüne oluşturduğunuz arama formu kodundaki ( [acps id=”575″] gibi ) tırnak işareti arasında kalan sayıyı giriniz. Örneğin kodunuz [acps id=”85″] ise gireceğiniz sayı 85’dir.

Oluşturduğumuz formun son hali:

2- Fotorama Galeri Eklentisi

Oluşturduğunuz standart WordPress galerilerini şık bir slide gösterisine çeviren eklentidir. Tek yapmanız gereken içeriklerinize standart bir galeri eklemek. Otomatik olarak galeriniz özel bir slide gösterisine çevrilecektir.

Fotorama eklentisi sürekli güncellendiği ve kullanım kısa kodları değiştiği için bu eklentiyi ayrıntılı anlatmayacağım. Demo içerikteki kullanımına bakıp anlayabilirsiniz. Daha güncel kullanım bilgisine erişmek için eklenti yapımcısının hazırladığı bu videoyu izleyebilirsiniz. Nasıl kullanılacağı basit bir şekilde anlatılmış.

http://fotorama.io/customize/

KAYNAKLAR / REFERANSLAR

Othemes Turizm Tatil Teması’nda kullanılan her türlü içerik GNU General Public License sözleşmesine göre dağıtılan ücretsiz verilerden oluşmaktadır.
Kullanılan içerikler
hover.js — http://cherne.net/brian/resources/jquery.hoverIntent.html
html5.js — http://remysharp.com/2009/01/07/html5-enabling-script/
slides.min.jquery.js — http://slidesjs.com
superfish.js — http://users.tpg.com.au/j_birch/plugins/superfish/changelog.txt
checkbox.js — http://widowmaker.kiev.ua/checkbox/
colorpicker.js — www.eyecon.ro
eye.js — www.eyecon.ro
jquery.form.js — http://malsup.com/jquery/form/
jquery-ui.min.js — http://jqueryui.com/about
Temamızı satın aldığınız için teşekkürler. Bol kazançlı ve ziyaretcili günler dileğiyle.
Mehmet ARIK