Giriş

Merhabalar. Othemes WordPress Otel Pansiyon Teması’nı satın aldığınız için teşekkür ederiz.

Bu temayı satın alarak şuana kadar standartlaşmış tasarımların dışına çıkarak; ziyaretçilerinizin gözünde ayrı bir yere sahip olacağınızı unutmayın. O yüzdendir ki satın aldığınız bu ürünü tüm özellikleri ve tam performansıyla kullanabilmek için aşağıdaki açıklamaları tüm dikkatinizle okumanız gerekmektedir. Hangi yazılımı kullanırsanız kullanın, hakkını vermediğiniz ve gerekli özeni göstermediğiniz sürece beklentilerinizi karşılamayacaktır.

Lütfen bu kullanım kılavuzunu dikkatlice okumadan temanızda düzenlemeler yapmayın.

Size karışık gibi görünebilecek birçok düzenleme bu kılavuzda açıklayıcı bir biçimde anlatılmıştır. Genel WordPress kullanımıyla ilgili yardımcı bilgiler link verilerek vurgulanmıştır. Temel WordPress özellikleriyle ilgili sorunlarınızda lütfen bize e-posta göndermeyin.

TEMA İÇERİĞİ

Othemes WordPress Otel Pansiyon Teması’nda eklentiler temaya dahil olarak sunulmuştur ve ekstradan yükleme yapmanıza gerek yoktur.

Size gönderilen dosyaları incelediğiniz taktirde; içinde 4 adet klasör bulunduğunu göreceksiniz:

Ana tema klasörü

Child tema klasörü

WordPress XML yedeği

Ayrıca tema için gerekli olan eklentiler tema dosyalarına entegre edildiği için eklenti kurulumu için ekstradan uğraşmanıza gerek yoktur. Eklentiler ve gerekli bilgiler Eklentiler bölümünde anlatılmıştır.

TEMA KURULUMU

Tema kurulumu için 2 farklı yol izleyebilirsiniz.

FTP YOLUYLA KURULUM

FTP yoluyla tema kurulumunu yapmak için FTP programınız aracılığıyla hosting hesabınıza bağlanmanız gerekmektedir. Herhangi bir FTP programınız yoksa bu linke tıklayarak ücretsiz sunulan FileZilla programını indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bağlantıyı nasıl sağlayacağınızı ise bu makaleyle kolayca öğrenebilirsiniz (İngilizce).

FTP hesabınıza bağlandıktan sonra listelenen klasörlerden www veya public_html klasörlerine girerek WordPress dosyalarına erişin.

Eğer WordPress’i ana dizin yerine ayrı bir dizine kurduysanız dizin ismini belirten klasöre girmeniz gerekmektedir. Örneğin site adresiniz www.x.com/site şeklinde ise; gireceğiniz klasör public_html/site şeklinde olacaktır.

WordPress dizinine girdikten sonra sırasıyla wp-content/themes yolunu izleyerek WordPress temalarının listelendiği alana ulaşınız. Size gönderilen ana tema ve child temayı bu alana yükleyiniz.

Ardından WordPress admin panelinize girip (siteadresi/wp-admin yolu) Görünüm –> Temalar olunu izleyerek Othemes Otel Pansiyon Teması’nı etkinleştiriniz.

WORDPRESS ADMİN PANELİNDEN KURULUM

WordPress admin panelinize giriş yapın (siteadresi/wp-admin yolu). Ardından Görünüm –> temalar yolunu izleyerek temaların listelendiği bölüme girin. Burada WordPress kurulumundaki tüm temalar görünmektedir. Yeni temanızı bu bölümden ekleyeceksiniz. Admin panelinden tema yüklemek için; tema klasörünüzün ZIP şeklinde sıkıştırılmış olması gerekmektedir. Bunun için size gönderilen Othemes Otel Pansiyon tema klasörünü WinRAR gibi bir programla ZIP formatında sıkıştırın ( WinRAR indirmek için tıklayın) .

Klasörü ZIP formatında sıkıştırdıktan sonra Görünüm –> Temalar yolunda üstteki “Yeni Ekle” butonuna tıklayın. Ve ardından “Tema Yükle” butonuna tıklayarak yükleme bölümünü açın.

Ardından Gözat butonuna tıklayarak sıkıştırdığınız (ZIP) tema klasörünü seçin ve Şimdi Kur’a tıklayarak yüklenmesini bekleyin. Ardından Othemes Otel Pansiyon Teması’nı etkinleştirin.

TEMANIN GENEL BÖLÜMLERİ VE AÇIKLAMALARI

Tema yapısını anlamanız için bazı bölümleri açıklamakta fayda var. Tema ayarlarıyla uğraşırken veya yeni içerik eklerken bu resimlere referans olarak bakabilirsiniz.

ANASAYFA

1 – LOGO
2 – HEADER 728×90 REKLAM ALANI
3 – ANA MENÜ
4 – ARAMA FORMU
5 – LİSTE ÖĞELERİ
6 – ANASAYFA BİLEŞEN ALANI
7 – INDEX REKLAM ALANI
8 – INDEX ALTERNATİF REKLAM ALANI
9 – ANASAYFA OTEL LİSTESİ
10 – ANASAYFA ŞEHİR LİSTESİ
11 – ANASAYFA TANITIM METNİ
12 – FOOTER MENÜ
13 – FOOTER ÜZERİ REKLAM ALANI
14 – FOOTER ÜZERİ ALTERNATİF REKLAM ALANI
15 – FOOTER METNİ

OTEL SAYFASI

1 – OTEL BAŞLIĞI
2 – OTEL KISA AÇIKLAMASI
3 – SOSYAL PAYLAŞIM BUTONLARI
4 – FİYAT BİLGİSİ
5 – TAKSONOMİK BİLGİLER
6 – ÖNE ÇIKARILMIŞ GÖRSEL
7 – FİXED MENÜ
8 – OTEL DETAYLARI BÖLÜMÜ
9 – KONAKLAMA REKLAM ALANI
10 – KONAKLAMA REKLAM ALANI ALTERNATİF
11 – ETİKETLER
12 – İMKANLAR BÖLÜMÜ
13 – TAKSONOMİDEN OTOMATİK ÇEKİLEN İMKANLAR LİSTESİ
14 – KONUM / ULAŞIM BÖLÜMÜ VE ALTINDA FOTOĞRAFLAR BÖLÜMÜ
15 – ZİYARETÇİ GÖRÜŞLERİ BÖLÜMÜ
16 – YORUM FORMUNU AÇMA BUTONU
17 – YORUM BAŞLIĞI
18 – YORUM METNİ
19 – ZİYARETÇİ PUANI VE ALTINDA YORUMCU BİLGİLERİ
20 – REZERVASYON BÖLÜMÜ
21 – YENİDEN HATIRLATMA İÇİN ÖZET BİLGİ

ARŞİV SAYFASI

1 – ARAMA SONUCU / ARŞİV BİLGİSİ
2 – ARŞİV SAYFASI BİLEŞEN ALANI
3 – ÜST SAYFALAMA BÖLÜMÜ
4 – ARŞİV SAYFASI REKLAM ALANI
5 – ARŞİV SAYFASI REKLAM ALANI ALTERNATİF
6 – SONUÇ LİSTESİ
7 – SONUÇ LİSTESİ ZİYARETÇİ PUANLAMA BİLGİLERİ
8 – OTEL SAYFASI LİNKİ
9 – ALT SAYFALAMA BÖLÜMÜ

TEMA AYARLARI

Tema ayarları toplam 5 bölümden oluşmaktadır. Ayar paneline girmek için WordPress Admin Paneli –> Tema Ayarları yolunu izleyebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için ayar panelinde üstte ve altta bulunan Değişiklikleri Kaydet butonunu, tüm ayarlamaları varsayılana getirmek için Tema Ayarları –> Araçlar yolundaki Varsayılanı Getir butonunu kullanabilirsiniz.

Yaptığınız değişiklikleri kaydederken, Kaydetme Başarılı yazısını görmeden sayfayı terk etmeyin. Aksi taktirde yaptığınız değişiklikler kaydedilmeden çıkmış olursunuz.

1 – GENEL AYARLAR

Logo
Web siteniz için kullanacağınız logo görselini bu bölümden yükleyebilir veya direkt adresini yazarak kullanabilirsiniz. Yükeyeceğiniz logonun tema ile uyumlu görünmesi için 205×90 piksel boyutlarında olmasını tavsiye ederiz. Daha küçük veya büyük boyutlarda yükleyeceğiniz görseller otomatik olarak 205×90 piksel ölçülerine göre yeniden boyutlandırılacaktır.

Favicon
16×16 piksel boyutlarında gif/png formatındaki favicon görsellerini buradan yükleyebilirsiniz. Favicon; web tarayıcısında sayfa sekmelerinin başında görünür. Ayrıca kullanıcı sitenizi sık kullanılanlara eklediyse de yer imleri listesinde favicon görünür. Birnevi sitenizin simgesi durumundadır.

Arkaplan Rengi
Web siteniz için arkaplan rengini renk göstericiden seçebilirsiniz. Renk çubuğuna tıklayın ve beğendiğiniz rengi seçin veya direkt olarak rengin HEX kodunu yazın.

Arkaplan Görseli
Arkaplan görselini bu bölümden yükleyebilirsiniz. Görseliniz için en ideal boyut 1600×2000 piksel ölçüleridir. Ama siz deneyerek kendinize uygun boyutlarda görseller yükleyebilirsiniz. Yükleyeceğiniz görseller site arkaplanında görünür, bu yüzden kullanacağınız görselleri Photoshop benzeri programlarda sıkıştırarak yüklemeniz site yüklenme hızı bakımından çok önemlidir. Boyut ne kadar büyük olursa, site o kadar yavaş açılır.

Arkaplan Görsel Ayarları
Eğer bir arkaplan görseli belirlediyseniz, bu bölümdeki ayarlardan görselin konumu gibi özellikleri düzenleyebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz görselden sonra web sayfasında bazı boşluklar kalıyorsa, bu boşluklar belirlediğiniz “Arkaplan Rengi” ile doldurulur. Arkaplan görselini ayarladıktan sonra sayfayı yakınlaştırıp uzaklaştırarak nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.

2 – ANASAYFA AYARLARI

Anasayfada Arama Formu Gösterilsin
Bu seçenek anasayfadaki arama formunu kapatıp açmanıza yarar. Arama formununun gösterim ayarını kapatmanız, arama formuyla ilgili diğer ayarlamaların kaybolmasına neden olmaz. Yeniden açtığınızda, en son düzenlediğiniz durumda gösterilir.

Arama Formu Üzeri Ana Başlık
Arama formu için kullanacağınız başlık metnini bu bölümden değiştirebilirsiniz. İsterseniz boş bırakarak görünmemesini de sağlayabilirsiniz. Başlık metnini girerken metin uzunluğuna dikkat etmenizi öneririz. Gereğinden uzun bir metin alt satıra kayarak görünümü bozabilir.

Arama Formu Başlık Rengi
Eğer bir üst bölümde bahsedilen arama formu için bir başlık belirlediyseniz, arama formu için kullanacağınız arkaplan ile uyumlu olması için rengini değiştirebilirsiniz. Bunun için renk seçiciye tıklayın ve beğendiğiniz rengi seçin veya direkt rengin HEX kodunu belirli alana girin. Birbiriyle uyumlu renkleri görmek için tıklayın

Arama Formu Üzeri Metin
Arama formunda ana başlık ile form elementleri arasında kalan metni bu bölümden düzenleyebilir veya boş bırakarak görünmesini engelleyebilirsiniz.

Arama Formu Açıklama Rengi
Açıklama rengini yine “Arama Formu Başlık Rengi” bölümünde anlatıldığı üzere düzenleyebilirsiniz.

Arama Formu Arkaplan Resmi
Arama formu için yapabileceğiniz en son özelleştirme özel bir arkaplan resmi uygulamaktır. Bu görsel güzel bir manzara veya tatil resmi de olabilir, düz renklerden oluşan bir görsel de olabilir. WordPress resim seçici ile jpeg/png/gif formatlarında belirlediğiniz bir görseli yükleyebilirsiniz. Arama formu için kullanacağınız arkaplan görselinin boyutu 944×250 piksel boyutlarında olmalıdır. Aksi taktirde görünümde bozulmalar veya boşluklar oluşabilir. Ayrıca ekleyeceğiniz görseli herhangi bir resim düzenleme programında sıkıştırmanız sayfa açılış hızı bakımından önemli bir etkiye sahiptir.

Anasayfada Gösterilecek İçerik Sayısı
Anasayfada minimum 3 maksimum 333 olmak üzere gösterilecek içerik sayısını belirleyebilirsiniz. Bunu ayarlamak için kaydırma çubuğunu kullanabilir veya sağdaki alana sayısal olarak istediğiniz değeri girebilirsiniz. Kaydırma çubuğu minimum değeri 3tür ve 3er 3er atlayacak şekilde ayarlanmıştır.

Anasayfada Şehir Listesi Gösterilsin
Anasayfa şehir listesi, eklediğiniz taksonomilere göre içerik listeleyen bir bölümdür. Admin panelinde Yazılar >> Konumlar bölümüne gelirseniz, anasayfa şehir listesinde gösterilecek taksonomik değerleri görebilirsiniz. Eklediğiniz tüm konumlar bu bölümde listelenir. O yüzden bu bölümü kullanacaksanız, gereksiz gördüğünüz konumları silmeniz, düzenlemeniz önerilir. Taksonomilere görsel eklemeyi ise Eklentiler bölümünde bahsedilen “Taksonomy Images” eklentisinin açıklamasında bulabilirsiniz. Bu eklenti vasıtasıyla görseli eklenmemiş konum taksonomileri; listede görünüm bozukluklarına sebep olabilir.

Anasayfa Tanıtım Metni
Anasayfa tanıtım metni, web sitenizle ilgili kısa açıklama veya anahtar kelimelerinizi listeleyebileceğiniz bir metin girmeniz için oluşturulmuş bir alandır. İsterseniz ziyaretçilerinize bir hoşgeldin mesajı da yazabilirsiniz. Bu alan WordPress Editör ile oluşturulmuştur ve ister HTML içerik ekleyebilir, isterseniz de standart WordPress Editör’ün özelliklerini kullanarak görsel, medya da ekleyebilirsiniz. Bu bölümün görünmesini istemiyorsanız boş bırakmanız yeterlidir.

Footer Metni
Resimde görüldüğü üzere footer alanına bir metin ekleyebilirsiniz. Bir üstte de belirtildiği üzere WordPress Editör ile ekleyeceğiniz içerik tamamen size kalmıştır. Görsel/medya elementleri de ekleyebilirsiniz. Boş bırakırsanız bu alan görünmez.

3 – REKLAM AYARLARI

ÖNEMLİ NOT: Reklam alanlarında kullanacağınız kodlar Adsense ve benzeri gibi sitelerden alıntıysa alttaki alternatif kod alanlarını kullanın. Reklam kodları yerine resim, metin vb içerik ekleyecekseniz TinyMCE editör kısmını kullanın. TinyMCE editör kısmına ekleyeceğiniz javascript, flash vb kodlar çalışmayacaktır.

ÖNEMLİ NOT 2: “”Header 728×90 Reklam Kodu Alanını Göster”” gibi açma/kapatma butonları, ilgili ayarı açıp kapatmak için eklenmemiştir. Bu butonlar sadece reklam kodlarını gireceğiniz alanları gösterip gizlemenize yarar. Alanı aktif kullanabilmeniz için bu özellik eklenmiştir.

ÖNEMLİ NOT 3: Header 728×90 Reklam alanında hem WP Editör/TinyMCE hem de Alternatif reklam alanına kod eklerseniz, sadece WP Editör/TinyMCE alanına eklediğiniz kodlar görünür. Alternatif reklam kodlarının görünmesi için WP Editör/TinyMCE bölümündeki kodları temizlemeniz gerekmektedir. Diğer reklam alanlarında her iki bölüme de eklediğiniz reklam kodları alt alta görünür.

REKLAM ALANLARI İÇİN TEK TEK AÇIKLAMA YAPILMAMIŞTIR. REKLAM ALANININ TEMA AYARLARINDAKİ DÜZENLEME/EKLEME BÖLÜMÜ VE WEB SİTESİNDE NASIL GÖRÜNDÜĞÜNE DAİR RESİMLERE BAKARAK KOLAYCA ANLAYABİLİRSİNİZ.

Header 728×90 Reklam Alanı

İndex Reklam Alanı

Footer Üzeri Reklam Alanı

Konaklama Sayfası Reklam Alanı

İçerik Reklam Alanı

Arşiv Sayfası Reklam Alanı

4 – KOD EKLEME

Google Analytics Kodu
Google Analytics takip kodunu sadece bu alana girmeniz önerilir. Bu kod alanı Google Analytics’in önerdiği şekilde Analytics kodunuzu en uygun şekilde eklemenizi sağlayacaktır. İster eski isterseniz de yeni Analytics kodlarını sorunsuzca çalıştırabilirsiniz.

Diğer Web Servisleri Kodları
Google Analytics harici istatistik ve sayaç servisi veren web hizmetlerinin kodlarını bu alana girebilirsiniz.

Header Alanı Kodu
Alttaki resimde de gördüğünüz üzere, biz bu alanı Google Site Doğrulama kodlarını girmek için kullandık. İsterseniz alt alta birden fazla kod bloğu ekleyebilirsiniz. Bu alan genellikle arama motoru doğrulama kodlarını, sosyal medya site bileşenleri için doğrulama kodlarını (örneğin Facebook beğenme bileşeni kodu için) eklemek için kullanılır.

Body Kodu
Body alanına ekleyebileceğiniz kodların kullanım alanı oldukça geniştir. Eğer web siteniz için tam arkaplan reklam hizmeti aldıysanız, kodları bu bölüme eklemelisiniz. Veya kendiniz sürekli değişen arkaplan görselleri için çeşitli kodlar ekleyebilirsiniz.

Footer Kodu
Footer alanına ekleyeceğiniz kodlar, web sitesi açıldığında en son yüklenirler. Genellikle çeşitli javascript kodları; sayfada yüklenen en son öğe olmaları için Footer alanından çağırılır.

5 – ARAÇLAR

Dışa Aktar
Tema ayarlarınızın yedeğini almak için ilke önce Dışa Aktar butonuna tıklamanız gerekmektedir. Butonu tıkladığınız an tüm tema ayarları, kod şeklinde gerekli alanda görünecektir. Bu kodları herhangi bir metin editörüne kopyalayıp kaydederek, ayarlarınızı saklayabilirsiniz.

İçe Aktar
Tema ayarlarınızı daha önceden yedeklediyseniz, yedek kodlarını gerekli alana yapıştırarak İçe Aktar butonuna basmanız ve değişiklikleri kaydetmeniz yeterlidir. Tema ayarları en son kaydettiğiniz şekilde yeniden düzenlenecektir.

Varsayılan Seçenekleri Getir
Tüm tema ayarlarını yeniden düzenlemek istiyorsanız, Varsayılanı getir butonuna tıklayarak, tüm ayarları sıfırlayabilirsiniz.

YENİ İÇERİK EKLEME

Yeni bir otel eklerken karşınıza içerik oluşturmak için kullanacağınız 12 tane alan çıkmaktadır. Kategori, Etiketler, WordPress Editör ve Öne Çıkarılmış Görsel WordPress’in standart içerik oluşturma özellikleridir. Bunun yanında temaya ait 3 adet taksonomi ve 5 adet metabox alanı bulunmaktadır.

TAKSONOMİLER

Taksonomiler aynı Kategori alanı gibi çalışırlar. Admin panelinde Yazılar sekmesinde alt menü olarak Konumlar , Konaklama Türü ve Genel Olanaklar olarak tema taksonomilerini görebilirsiniz.

Bu taksonomilere isterseniz yeni yazı eklerken isterseniz de taksonomi sayfasına girip yeni öğe ekleyebilir, düzenleyebilirsiniz. Yeni yazı ekle bölümünden taksonomi öğesi seçerken; istediğiniz taksonomilerin kenarındaki kutucuğu işaretlemeniz yeterlidir.

Konaklama Türü ve Konum; otel bilgilerinin yanında liste şeklinde gösterilir. Eğer öğeler gerekli alana dikey olarak sığmayacak uzunluktaysa, kaydırma çubuğu görünür ve aşağı yukarı hareket ettirilebilir.

Genel olanaklar ise otel sayfasına İmkanlar bölümü altında otomatik olarak listelenir. Eğer otel eklerken imkanlar bölümünün aktif etmediyseniz, genel olanaklar da görünmeyecektir.


METABOX PANELİ

Yeni yazı ekleme bölümüne geldiğinizde Listeleme özellikleri adı altında bir metabox paneli göreceksiniz. Bu alanda 5 adet metabox ayarı bulunmaktadır. Her ayarın sağındaki işaretleme kutusuna tıklanıldığında o ayar ile ilgili özellikler görüntülenir. Kutucuğu işaretlemezseniz, o ayar otel sayfasında kapatılır. Aynı zamanda otel sayfasındaki sabit menüden de o bölümün linki kaldırılır.

Örneğin yeni eklediğiniz otelde Fotoğraf Galerisini Göster seçeneğini işaretlemediyseniz, otel sayfasında hem Fotoğraf galerisi bölümü görünmez hem de sabit menüden Fotoğraf Galerisi linki kaldırılır.

1- Fiyat Bilgisini Göster

Bu seçeneği işaretlediğinizde otel sayfasında, otel bilgileri bölümünde fiyatlandırma bilgisi görüntülenir. Açılan bölümde, Başlangıç Fiyatı alanına belirlenen fiyatı girebilir, Ücretlendirme Periyodu alanında ise ücret tahsil aralığını seçebilirsiniz (Günlük, Haftalık, Aylık, Dönemlik).Girdiğiniz bilgiler otel sayfasında aşağıdaki gibi görünecektir.

2- Rezervasyon Formunu Göster

Bu seçenekle rezervasyon formu otomatik oluşturulur. Rezervasyon formu için, formun gönderileceği bir e-posta adresi belirlemeniz gerekmektedir. Form kullanılarak yapılan istekler hem WordPress yönetici e-posta adresine hem de otel için belirlediğiniz e-posta adresine gönderilir. Rezervasyon formu için ek e-posta adresi belirlemezseniz, istekler sadece yönetici e-posta adresine gönderilir.

Ayrıca rezervasyon bölümünün sağ tarafında, ziyaretçiye yeniden hatırlatmak için otel ile ilgili bilgiler özetlenir.

3- Harita konumunu Göster

Bu bölümde otelin ulaşımıyla ilgili bilgiler ekleyebilirsiniz. İsterseniz Google Maps ve Yandex Maps harita hizmetlerine de verilen linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz. Standart WordPress editörden farkı olmayan bu bölümde Metin sekmesine tıklayarak HTML kod da ekleyebilirsiniz.

4- İmkanlar Alanını Göster

Otel için belirlediğiniz Genel Olanaklar taksonomileri bu bölümde otomatik olarak listelenir. Bunun haricinde belirlediğiniz bilgileri bu alana girip içeriği zenginleştirebilirsiniz. Otelin öne çıkan hizmetlerini bu bölüme eklemek ziyaretçiler için bilgilendirici nitelik taşıdığından çok önemlidir.

5- Fotoğraf Galerisini Göster

Otele ait fotoğrafları bu bölüme ekleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz fotoğraf galerileri eklemek için Fotorama eklentisini kullanmanızdır. Eklenti detaylarını Eklentiler bölümünde bulabilirsiniz.

DİĞER ALANLAR

A- Öne Çıkarılmış Görsel

Öne çıkarılmış görsel için belirlediğiniz resmin en az 670×430 piksel boyutlarında olması gerekmektedir. Daha küçük çözünürlükteki resimler otomatik olarak boyutlandırılacağı için görüntüde bozulmalar olabilir.

B- Otel Detayları

Metaboz paneli haricinde standart WordPress içerik ekleme bölümüne gireceğiniz bilgiler; otel sayfasında Otel İsmi – Detaylar başlığı altında görüntülenir.

C- Otel Özeti

Otel sayfasına girdiğinizde otel başlığının hemen altında kısa bir açıklama göreceksiniz. Bu açıklamayı yeni yazı eklerken Özet bölümüne gireceğiniz bilgilerle oluşturabilirsiniz. İsterseniz boş bırakıp görünmemesini sağlayabilirsiniz. Bu alana genellikle anahtar kelimelerin yer aldığı kısa bir metin girilmesi tercih edilir.

YORUMLAR

Othemes Otel Pansiyon Teması’nın yorum sistemi tamamen Schema.org standartlarına uygun olarak kodlanmıştır.

Ziyaretçilerin konaklama birimlerine verdikleri puanlar, toplam oy sayısı ve içeriğin aldığı ortalama puan arama sonuçlarında yıldızlı sistem olarak listelenmektedir.

Google rich Snippets destekli yorum sistemi Othemes Otel Pansiyon Teması ile bir adım öne çıkmanızı sağlayacak özelliklerinden sadece bir tanesidir. Ayrıca yorum bölümünün şık tasarımı, kaydırmalı yapısı da hem ziyaretçilerinizin hoşuna gidecek hem de web sayfasında fazla yer kaplamayacaktır.

Yorum yapılması için yorum bölümündeki Görüş Bildirin butonuna basılması yeterlidir. Ve yorum formu gereksiz alanlardan arındırılmıştır.

BLOG

Blog içerikleri otellerden ayrı bir bölüme alınmıştır. WordPress admin panelinde Blog –> Yeni Ekle yolunu izleyerek yeni bir blog gönderisi ekleyebilirsiniz. Blog ekleme bölümünde WordPress standart yazı ayarları haricinde ekstra bir ayar bulunmamaktadır. Öne çıkarılmış görsel, kategori ve etiketleri belirlemeniz yeterlidir.

Eklediğiniz içerikler www.siteadresi.com/blog/yazı-ismi (kalıcı bağlantı) şeklinde gösterilir.

Blog gönderileri için seçtiğiniz öne çıkarılmış görseller minimum 667×390 piksel boyutlarına olmalıdır.

LİSTE

Liste; temanızda kullanabileceğiniz çok amaçlı bir bölümdür. Liste alanının yerini değiştiremezsiniz fakat sınırsız sayıda eleman ekleyebilirsiniz. Öğeler eklenme tarihine yeniden eskiye doğru sıralanır.

Bu alanı öne çıkarmak istediğiniz linkleriniz, arşiv sayfalarınız, tanıtımlarınız ve reklamlarınız için kullanabilirsiniz.

Liste alanına eleman eklerken öne çıkarılmış görsel, başlık ve link kısmını doldurmanız yeterlidir.

Yeni liste öğesi eklemek için admin panelinde Liste –> Yeni Ekle yolunu izlemeniz yeterlidir. Gerisi sizin kullanım amacınıza bağlı.

EKLENTİLER

Othemes Otel Pansiyon Teması beraberinde otomatik eklenti kurulum özelliği ile gelmektedir. Sizi eklentileri tek tek hosting alanına atmakla uğraştırmaz. Gerekli eklentiler tema ile bütünleşik halde dosyalandırılmıştır. Eklenti sistemi seçtiğiniz eklentileri tek tıkla kurar ve tek tıkla etkinleştirmenize olanak tanır. Temayı etkinleştirdikten sonra otomatik olarak eklenti kurulum bildirimi ekranınızda görünecektir.

Ekrana çıkan uyarıda Eklentileri Kurmaya Başla bağlantısına tıklayarak eklenti kurulum ekranına geçebilirsiniz.

Eklenti listesinde göreceğiniz üzere 5 adet eklenti vardır. Bunlardan 4 tanesi temanın düzgün çalışması için gerekli eklentilerdir ve kurulması mutlaka önerilir. Diğer bileşen ise kurulumu isteğe bağlı bileşenlerdendir. Bu bölümde tüm eklentilerin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve Toplu İşlemler açılır menüsünden Yükle seçeneğini seçerek yandaki Uygula butonuna basın. Tüm eklentiler yüklenecektir.

Tüm eklentiler kurulduktan sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada en altta bulunan Othemes Eklenti Kurulum Sayfasına Geri Dön bağlantısına tıklayarak eklenti sayfasına geri dönün ve tüm eklentileri seçerek etkinleştirin.

Tüm eklentileriniz saniyeler içinde kuruldu ve aktifleştirildi.

EKLENTİLER

1 – Arama Filtreleme Bileşeni

Bu eklenti bir bileşen eklentisidir ve arama sonuçları / arşiv sayfalarında arama sonuçlarını tema taksonomilerine göre göre filtreleyebileceğiniz bir bileşen ekleme imkanı tanır. Eklenti bileşenini Arşiv Sayfası Bileşen Alanı’na eklemelisiniz.

NOT: Bu eklenti, Taxonomy Picker eklentisi düzenlenerek ve tercüme edilerek oluşturulmuştur.

Eklenti etkinleştirildikten sonra admin panelinde yan menüye Arama Filtreleme adı altında bir öğe ekler. Buradan Arama Bileşeni bağlantısına tıklayarak eklentinin genel ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Kafanızı fazla karıştırmak istemiyoruz. Eklentinin orjinal özelliklerinden gereksiz gördüklerimizi kaldırmadığımız için hem eklenti ayarlarında hem de bileşende çok fazla seçenek görüyor olabilirsiniz. Buradaki ayarları aşağıdaki görseli referans alarak düzenleyebilirsiniz. Sonuç bulunamayan aramalarda yönlendirilecek URL kısmını ise ister boş bırakabilir isterseniz de anasayfa adresini verebilirsiniz. Birşey farketmeyecektir.

Eklenti ayarlarını yaptıktan sonra Görünüm –> Bileşenler bölümüne gelerek arama filtreleme bileşenini ekleyebilirsiniz. Bileşeni Arşiv Sayfası Bileşen Alanı’na eklemeniz önerilir. Aksi taktirde bileşenin amacına uygun olmayan bir yerde görünmesine sebep olabilirsiniz. Bileşen arama sonuçlarına yönelik çalıştığı için Arşiv Sayfası Bileşen Alanı’na eklediğiniz taktirde hem arşiv hem de arama sonuçları sayfalarında görüntülenir.

Bileşeni gerekli alana ekledikten sonra hangi taksonomilere göre filtreleme yapabileceğiniz belirlemek için taksonomi listesi görüntülenir. Ve ayrıca en üstte standart arama alanını gösterebileceğiniz bir seçenek bulunur. Bu seçeneği işaretlerseniz, bileşenin en üstünde çıkan standart arama çubuğunun gizlenmesini sağlarsınız. En alttaki Kategoriler ve Sayfalar ayarları ise etkisizdir. Bunları düzenlemenize gerek yoktur.

Ziyaretçileriniz sonuçları kendi isteklerine göre yenilediğinde, arama butonuna tıklayarak yeni sonuçları anında görebilirler.

2 – Arama Formu

Bu eklentide hiçbir ayar yapmanıza gerek yoktur. Sadece etkinleştirmeniz yeterlidir. Anasayfadaki arama formunun düzgün çalışması için gerekli olan eklentidir.

3 – Taxonomy Images

Bu eklenti WordPress taksonomileri için görsel belirleyebilmemize olanak sağlar. Eğer anasayfada şehir listesi bölümünü kullanmak istiyorsanız, bu eklentiyi etkinleştirmeli ve Yazılar –> Konumlar bölümüne girerek her bir konum öğesi için görsel eklemelisiniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra admin panelinde Ayarlar –> Takxonomy Images adı altında bir menü eklenecektir. Buraya girerek Konum seçeneğini seçin ve Save Changes butonuna tıklayarak ayarları kaydedin. Böylece Konum taksonomisi için görsel ekleyebilme özelliğini açmış olursunuz.

Şehir listesinin kusursuz görünmesi için listelenen öğelerin her birinin görselleri yüklenmiş olmalıdır. Aksi taktirde hem görünüm bozukluğuna hem de kaymalara sebep olabilir.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Yazılar –> Konumlar bölümüne gelin. Burada konum olarak eklediğiniz taksonomiler listelenecektir.

Normalin aksine taksonomilerin kenarında görsel simgesi olduğunu göreceksiniz. Burada yapmanız gereken tek şey görsel ikonuna tıklayıp resim yükleyiciyi açmak. Ortam kütüphanesinden veya bilgisayarınızdan bir görsel seçip “Associate with this term” butonuna tıklayıp pencereyi kapatmak.

Gördüğünüz gibi yüklediğiniz görsel taksonomi öğesi ile ilişkilendirildi.

Önemli Not: Web sayfası performansını en az etkilemesi için lütfen çok büyük görseller yüklemeyin. Şehir listesi için tavsiye ettiğimiz görsel boyutu 212 x 110 piksel boyutlarıdır.

Anasayfada görünüşü ise böyle olacaktır:

4 – WP-PageNavi

Herkesin bildiği ve genel olarak kullanılan sayfalama eklentisi. Temanızda bu eklenti arşiv ve arama sonucu sayfalarında kullanılmaktadır (hem üstte hem altta). Çıkan sonuçları parçalayıp sayfalara bölünmesini sağlar.

Admin panelinde Ayarlar –> PageNavi yolunu izleyerek eklenti ayar sayfasına girin ve gösterilen ayarları aşağıdaki görsele uygun olarak değiştirin. Diğer ayarlamaları kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Her sayfada kaç adet sonuç gösterileceğini ise admin panelinde Ayarlar –> Okuma ayarları bölümünde En fazla gösterilecek blog sayfası adedi değerini düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

MENÜLER

Temada Ana Menü ve Footer Menü olmak üzere 2 adet menü alanı vardır. Ana Menü web sayfasının en üstünde, Footer menü en altta kalan menü alanıdır. menülerinizi görmek , düzenlemek ve yeni menü eklemek için admin panelinde Görünüm –> Menüler kısmına girmelisiniz.

Menü alanına giriş yaptıktan sonra dikkat edilecek bazı hususlar vardır. WordPress standart olarak menülerinize ekleyebileceğiniz öğelerin hepsini göstermez.

Burada ekranın üst kısmındaki Ekran Tercihleri butonuna tıklayarak menü öğeleri bölümünü açmalısınız. Ardından Ekranda Göster bölümünde listelenen tüm öğeleri seçerek, temaya özel öğelerin de menüye eklenebilmesini sağlamalısınız.

Ardından yapmanız gereken yeni bir menü oluşturup istediğiniz öğeleri menüye eklemek ve altta gösterilen Menü Ayarları alanında menünün nerede gösterileceğini işaretleyip kaydetmektir. Menünüz hazır. Aynı menüyü hem Header hem Footer alanını işaretleyerek her iki bölümde de gösterebilirsiniz.

PERFORMANS VE SEO İPUÇLARI

1 – Ortam Kütüphanesini Düzenleme

Eklediğiniz görsellerin mutlaka Altyazı, Alternatif Metin, Tanım alanlarını doldurun.

Altyazı : Eklediğiniz görseli açıklayan kısa bir yazı.

Alternatif Metin : Görselle ilgili birkaç anahtar kelimeyi bu alana virgülle ayırarak girin.

Tanım : Görselle ilgili uzun açıklama kısmı.

Tüm bu alanları doldururken görselle alakası olmayan uzun metinlerden, anahtar kelimelerden kaçınmalısınız. Ayrıca eklediğiniz görsele de içeriği ile alakalı bir isim vermeniz çok önemlidir. Tavsiyemiz, ortam kütüphanesindeki görselleri tek tek inceleyerek düzenleyin.

2 – Kalıcı Bağlantılar

WordPress ilk kurulumdan sonra kalıcı bağlantı ayarlarını standart seçeneğinde ayarlamaktadır. Henüz bir içerik eklemeden kalıcı bağlantı ayarlarını düzenlemeniz önerilir. Google’nin önerdiği gibi en sade ve basit şekile getirebilir yada olduğu gibi bırakabilirsiniz. Tavsiyemiz en basit şekilde ayarlamaktır. URL yapısının basitliği hem kullanıcı hem arama motorları bakımından + puan olarak hanenize yazılacaktır.

Ayarlar –> Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyin ve Özel Yapı seçeneğini işaretleyerek gerekli alana %postname% yazarak değişiklikleri kaydedin. Bundan sonra içerikleriniz www.siteadresi.com/içerik-adı şeklinde yayınlanacaktır.

3 – Güncel Kalın

Her zaman WordPress güncellemelerini takip edin ve kurun. Güncellemeler yeni özelliklerin yanında birçok güvenlik açığının kapanması için de geliştirmeler sunmaktadır. Ayrıca kullandığınız eklentilerin de güncel olduğundan emin olun. Yeni bir eklenti yüklerken mutlaka en son ne zaman güncellendiğini ve en son WordPress sürümü ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

Örneğin yukarıdaki resimde gördüğünüz eklenti. Yüklediğiniz zaman sorunsuz çalışabilir. Fakat beraberinde birçok güvenlik açığı ve sistemi etkileyen kod hatalarıyla dolu olabilir. En son güncellenme tarihi 2007 olarak görünüyor. Zaten üstte de WordPress bu eklenti 2 seneyi aşkın süredir güncellenmemiş diye sizi uyarıyor. Kaçınılması gerekir.

4 – Eklentiler

Çok fazla eklenti yüklemekten her zaman kaçının. Her bir eklenti birkaç sorgu oluşturduğu için sitenin açılış hızını ve performansını olumsuz etkileyecektir. Eğer zorunlu ihtiyaçlarınız varsa, her ihtiyacınız için ayrı eklenti yüklemek yerine, bunları toplu şekilde çözüme kavuşturacak tek bir eklenti arayın. Örneğin SEO eklentilerini ele alırsak, sosyal medya için ayrı, site haritası için ayrı, meta düzenleme için ayrı eklenti yüklemek yerine bunların hepsini tek seferde yönetebileceğiniz All in One SEO tarzı bir eklenti yüklemeniz daha verimli olacaktır. Hem de tüm özellikleri tek bir panelden yönetme kolaylığına da erişirsiniz.

5 – Düzenli Yedekleme

Hosting firmaları genellikle site yedeklemesi için ücret almazlar fakat yedekten geri yükleme için 10 – 40 TL arası değişen fiyat talep ederler ve ay içerisinde yapabileceğiniz yedekleme ve yedekten geri dönme işlemleri sayısı limitlidir.

Sitenize değer veriyorsanız, bizim tavsiyemiz hosting firması harici bir yedekleme servisi kullanmanızdır. Bu servislerin fiyatları yedekleme sıklığına ve dosya boyutuna göre değişmektedir. Ayrıca canlı yedekleme hizmeti veren bazı servisler de vardır. Bunun farkı ise, web sitesinde yaptığınız her değişiklik anında yedeklenir. İstediğiniz an yedekten tam dönüş yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Vaultpress servisini kullanamnızdır. Fiyatları aylık 5 dolardan başlıyor.

Herhangi bir servise ücret ödemek istemiyorsanız, çeşitli yedekleme eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken bir husus var. Yedekleme eklentileri, site yedeklerini hosting alanına yükledikleri için; web sitenizde çıkan herhangi bir sorundan dolayı bu yedekleri kaybedebilir ve çaresiz kalabilirsiniz.

6 – CDN Kullanımı

Türkçe karşılığı “içerik dağıtım ağı” olan CDN, boyut itibariyle yüksek olan internet sitelerine ait dosyaların, farklı sunucularda tutularak ve farklı coğrafik lokasyonlardan siteyi ziyaret eden kullanıcılara en yakın sunucular aracılığı ile bu dosyaları onlara gönderilmesini sağlayan bir network ağıdır. Burada amaç, kullanıcıları fazla bekletmeden onlara en kısa sürede sayfanın tamamına erişimlerini sağlamaktadır (alıntı).

Eğer web sitenizin içerik yapısını rayına oturttuğunuzu düşünüyorsanız, bir CDN hizmetinden faydalanmanız çok yerinde olacaktır. Hem sitenizde hızlı bir gezinme, hem de güvenlik önlemleri açısından CDN’nin farkını hemen hissedersiniz.

Fazla ayrıntıya dalmadan, hemen bir CDN hizmetine kaydolun diyoruz. Cloudflare’in ücretsiz hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Son Söz

Othemes WordPress Otel Teması %100 açık kaynak kodludur. Fakat lütfen tema kaynak dosyalarına müdahale etmeyiniz. Dosyaların değiştirilmesinden kaynaklanan sorunlarla ilgili destek talepleriniz geri çevrilecektir ve dosyalara müdahale eden kullanıcılar için teknik destek verilmeyecektir.

Bu tema herhangi bir lisanslama işlemi yapılmamasına karşın, satın alma sırasında belirttiğiniz web adresiyle ilişkilendirilecektir. Temanın başka alan adlarında kullanılmasının tespiti durumunda hiçbir uyarı yapılmaksızın Fikri ve Sinai Mulkiyet Haklari Koordinasyon Kurulu’na başvurulacak ve yasal işlemler başlatılacaktır.

Forum sayfalarında yorum alarak yaptığınız destek talepleri dikkate alınmayacaktır. Lütfen her türlü isteğiniz için info@othemes.net e-posta adresini kullanın.

Othemes WordPress Otel Pansiyon teması’nı satın aldığınız için teşekkür ederiz.

Hem tasarım hem de SEO bakımından mükemmel bir tema aldığınızdan emin olabilirsiniz. Bu kullanma kılavuzunu okuyup tema sistemini iyi anlamanız, temanın tam verimle kullanılabilirliği açısından çok önemlidir. Gerekli özeni gösterdiğiniz taktirde istediğiniz konuma ulşacağınıza eminiz.

Bol ziyaretçili ve kazançlı web sitelerinizin olması dileğiyle.