Othemes Film Dizi Teması

Temamizi satin aldiginiz için teşekkur ederiz.Yazilim satin alindigindan itibaren her turlu teknik destek ve oluşabilecek sorunlar hakkinda bize elektronik posta gönderebilirsiniz.

Temanın kaynak kodunda yaptığınız her türlü değişiklikten kendiniz sorumlusunuz. Böyle bir durumun tespiti halinde hiçbir şekilde teknik destek verilmeyecektir.
Lütfen Kullanım Kılavuzu’nu dikkatlice okumadan temayı kullanmayınız!
Tema ilgili oihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler bu Kullanma Kılavuzu’nda anlatılmıştır. Kılavuzu okumadan destek talebinde bulunmayınız.

Yasal Uyarı

Satin aldiginiz bu WEB Yazilimi “İstege Bagli İnternet Yazilimi Tescil” işlemine tabi olup tum haklarimiz yasal yollarla korunmaktadir. Yazilimin izinsiz kullanilmasi, gerçek yada sanal ortamlarda izin alinmaksizin sergilenmesi, özel yada tuzel kişiler tarafindan tescil devir işlemi haricinde ticaretinin yapılması, yazılim sahibinin izni alınmadan duzenlemeler yapilmasi, her turlu mecrada kamuoyuna sunulmasi, herhangi bir yedekleme ortaminda ( CD , teyp) arşive alınıp dağıtılması veya bu ortamlarin halka açik alanlarda gösteriminin yapılması, elektronik posta, mektup veya buna muadil haberleşme araçlariyla tanitiminin yapilmasi gibi durumlarin belirlenmesi halinde “UŞAK ili Fikri ve Sinai Mulkiyet Haklari Koordinasyon Kurulu’na”Telif Hakki İhlal Bildirimi yapilacak ve akabinde Yasal İşlemler başlatilacaktir.

TEMA KURULUMU

Tema kurulumunu yapmadan önce en son WordPress versiyonunun sisteminizde yuklu oldugundan emin olunuz. WordPress guncellemeleri guvenlik açiklarinin kapatilmasinin yanisira yeni ek özellikler de barindirdigi için guncellemeleri takip etmek sizin yarariniza olacaktir.
UYARI: Sisteminize othemesft2.zip arşivinden sadece othemestema klasörunu/arşivini yukleyiniz.
Temayi kurmak için iki farkli yol izleyebilirsiniz.

1 – FTP Kurulumu

Temayi satin aldiktan sonra indirdiginiz othemesft2.zip arşivini bilgisayarinizda herhangi bir klasöre çikartiniz. Klasörun içinde de göreceginiz uzere “othemestema” adli bir zip arşivi mevcuttur. Bu arşivi bulundugu dizine çikariniz. Othemestema adli klasör oluşturulacaktir. Bu klasöru FTP dizininize baglanarak ../wp-content/themes/ klasörune yukleyiniz. Ardindan WordPress Admin Paneli -> Görunum -> Temalar yolunu izleyerek temanizi etkinleştiriniz.

2 – Panelden Kurulum

İndirdiginiz tema klasörunde othemestema.zip arşivini bulunuz. Ardindan WordPress Admin Paneli > Görunum > Temalar > Yeni Ekle > Yukle yolunu izleyerek othemestema.zip dosyasini yukleyiniz.

Hazir İçerigin Yuklenmesi

Tema yapisi ve kullaniminin daha iyi anlaşilmasi için temamizla birlikte XML içerik kayit çiktisi da verilmektedir.

İndirdiginiz tema dosyalarinda “Hazir İçerik” adli klasöre girin. Klasördeki tema.xml dosyasini aktaracaksiniz. Ardindan WordPress Admin Paneli > Araçlar > İçe Aktar yolunu izleyerek WordPress seçenegini işaretleyin ve tema.xml dosyasini seçerek içe aktarimi başlatin.

TEMA AYARLARI

Othemes Film teması ayarlarına WordPress admin panelindeki “OFT Ayarlar” sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tema ayarları panelinde özelliklerin sağ tarafındaki ufak açıklamalarla o özellikle ilgili yardımı görebilirsiniz.

1.Genel Ayarlar

1.1. Site Renk Şablonu Tema dahilinde bulunan hazır renk şablonlarından birini seçerek sitenize uygulayabilirsiniz.

1.2. Site Arkaplan Rengi Bu bölümde sitenizin arkaplan rengini değiştirmeniz için bir renk seçici bulunmaktadır. Sağ taraftaki ufak kareciğe tıklayarak renk seçiciyi açabilir ve istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Eğer daha önceden kararlaştırdığınız bir renk varsa renk seçiciyi açmadan HEX kodunu ilgili alana yapıştırıp da kullanabilirsiniz.

1.3. Site Logosu Varsayılan olarak tema klasöründe resim dosyalarının içindeki logo.png dosyası kullanılır. Siz kendi logonuzu kullanmak için Yükle butonuna basıp logo resminizi seçmeli veya logo resminizin linkini ilgili alana yapıştırmalısınız. Kullanacağınız logo resim boyu 352×60 piksel boyutlarında olmalıdır.

1.4. Favicon Favicon olarak kullanacağınız 16×16 piksel boyutlarındaki resim dosyasını logo resminde olduğu gibi yükleyerek kullanabilirsiniz.

1.5. E-posta Adresi İletişim formundan gönderilen mesajlar otomatik olarak site yöneticisinin e-posta adresine gönderilir. Bu adresi değiştirmek istiyorsanız yeni e-posta adresin bu alana giriniz.

1.6. Üye Giriş / Kayıt Formunu Göster Üst menüde bulunan “Üye Girişi” ve “Kaydol” linklerini bu bölümden açıp kapatabilirsiniz.

1.7. Üst Menüyü Statik Yap Bu seçenek işaretleyerek üst menünün sayfayla beraber kaymasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca menü saydamlaşır ve menü öğeleri yanlara yaslanarak ziyaretçinin görüş alanının daraltılmasının önüne geçilmiş olur.

2.Slide Ayarlari

2.1. Slider bölümü etkinleştirilsin. Bu seçeneği işaretleyerek anasayfadaki slide bölümünü etkinleştirebilirsiniz.

2.2. Slider Film Sayısı Slider bölümünde kaç adet film gösterileceğini bu bölümden ayarlayabilirsiniz. Film sayısını rakam olarak bu alana girin.

2.3. Slider Kategorisi Slide bölümünde hangi kategoriye ait filmlerin görünmesini istiyorsanız açılır listeden seçebilirsiniz. Hiçbir kategori seçmezseniz, en son eklenen filmler gösterilir.

2.4. Gösterim Şekli Slider bölümünde filmlerin karışık sırayla mı yoksa önce en son eklenenler görünecek şekilde mi sergileneceğini ayarlayabilirsiniz.

2.5. Sayfa Geçişi Bu seçeneği işaretlerseniz slider bölümünde sergilenen filmler toplu halde geçiş gösterecektir. Aksi durumda ise slider geçiş süresi dolduğunda her seferde tek film kayacak şekilde gösterim yapılır.

2.6. Geçiş Süresi Filmlerin kaç saniyede bir kayacağını bu bölümden belirleyebilirsiniz.

3.Anasayfa Ayarları

3.1. Alfabetik film listesini etkinleştir Anasayfa header bölümündeki alfabetik film listesini açıp kapatmanıza yarar.

3.2. Film türü bilgileri etkinleştirilsin Türkçe altyazılı, yerli film gibi film türü bilgilerinin ansayfa, arşiv sayfası film listelerinde görünüp görünmemesini bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

3.3. Anasayfada Gösterilecek Film Sayısı Anasayfada sayfa başı kaç adet film gösterilmesini istiyorsanız bu bölüme rakamla girebilirsiniz.

3.4. Gizlenecek Kategori Anasayfada gösterilen filmlerden, herhangi bir kategoriye ait filmlerin görünmesini istemiyorsanız, o kategoriyi bu bölümdeki listeden seçebilirsiniz.

3.5. En çok yorumlananlar sayfası Akıllı listeleme bölümünde, en çok yorumlananlar bağlantısı için hangi sayfayı kullanmak istiyorsanız, bu listeden seçebilirsiniz.

3.6. En çok beğenilenler sayfası Akıllı listeleme bölümünde, en çok beğenilenler bağlantısı için hangi sayfayı kullanmak istiyorsanız, bu listeden seçebilirsiniz.

3.7. En çok izlenenler sayfası Akıllı listeleme bölümünde, en çok izlenenler bağlantısı için hangi sayfayı kullanmak istiyorsanız, bu listeden seçebilirsiniz.

3.8. Üyelik Sayfası Üyelik için kullanılacak sayfayı buradan seçebilirsiniz.

3.9. Üye Girişi Sayfası Üye girişi sayfasını buradan seçebilirsiniz.

4.İçerik Ayarları

4.1. Facebook Yorumlarını Etkinleştir İçeriklerde normal yorum formu yerine Facebook yorumlarınızı kullanmanızı sağlar.

4.2. Film Part Otomatik İsmi Filmlerde eklediğiniz bölümlerin otomatik olarak nasıl adlandırılıcağını buradan ayarlayabilirsiniz.

4.3. İlk Part İsmi Filmlerdeki ilk bölümün otomatik olarak nasıl adlandırılacağını bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

4.6. Film Bilgileri Bölümü Etkinleştir Film sayfasında film bilgileri bölümünü buradan açıp kapatabilirsiniz.

5.Sosyal Medya

5.1. Sosyal Medya Bölümünü Etkinleştir. Bu seçeneği işaretlerseniz header bölümünde sosyal medya linkleri görünür..

5.2. Twitter Twitter sayfanızın adresini bu alana girin. Adresin önünde mutlaka http:// bulunmalıdır. http://www.twitter.com/othemesnet.

5.3. Facebook Facebook sayfanızın adresini bu alana girin. http://www.facebook.com/othemes.net.

5.4. Google+ Google+ sayfanızın adresini bu alana girin. http://www.google.com/+othemesnetweb.

6.Reklam / Kod Yönetimi

6.1. Google Analaytics Kodunuz Google Analytics veya muadili sitelerden aldığınız takip ve/veya sayaç kodlarını bu bölüme giriniz. Eğer bu kodları herhangi bir eklenti ile eklediyseniz; bu alana girmenize gerek yoktur ve bu alandan girdiğiniz kodu siliniz.

6.2. Body Kod Alanı Body etiketleri arasına eklemek istediğiniz kodları bu alana girin. Bu alana sayaç, arkaplan reklam… gibi kodları ekleyebilirsiniz.

6.3. Footer Metni Footer alanında görünmesini istediğiniz metni buraya girebilirsiniz. Düz yazı veya HTML içerik kullanabilirsiniz.

6.4. Film Önü Reklamlar Film Önü Reklamları Etkinleştir seçeneğini işaretleyerek filmden önce reklam görünmesini sağlayabilirsiniz . Reklam Kodunuz bölümüne ise göstermek istediğiniz reklamın kodlarını giriniz. Reklam Gösterim Süresi bölümünden reklamın kaç saniye boyunca gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Reklam gösterim saniyesi dolunca otomatik olarak filme geçiş yapılır. Reklamı Geç Butonunu Etkinleştir seçeneğini işaretleyerek de ziyaretçilerin Reklamı Geç butonuna tıklayarak reklamı kapatmalarını sağlayabilirsiniz. Bu seçenek işaretlenmezse, ziyaretçiler reklamın gösterim süresi dolana kadar beklemek zorunda kalırlar.

6.5. Film Üzeri Reklamlar Filmin üzerinde, film başlığının hemen altında reklam göstermek istiyorsanız Film Üzeri 728×90 Reklam Alanını Etkinleştir seçeneğini işaretleyip altdaki alana reklam kodunuzu girebilirsiniz. Gireceğiniz reklam görselleri en fazla 728px genişlikte olmalıdır.

6.6. Film Altı Reklamlar Bu bölüme gireceğiniz reklamlar filmin altında “Film Açıklaması” bölümünde gösterilir. Film Altı 728×90 Reklam Alanını Etkinleştir seçeneğini işaretledikten sonra altdaki alana reklam kodlarınızı girebilirsiniz. Bu reklam alanında en fazla 728px genişliğinde resimler kullanmanız önerilir.

6.7. Header Reklamları Header alanında logonun hemen sağ tarafında reklam görüntülemek istiyorsanız Header 728×90 Reklam Alanını Etkinleştir seçeneğini işaretleyip alttaki alana reklam kodlarınızı giriniz. Gireceğiniz reklam görselleri en fazla 728px genişliğinde olmalıdır.

6.8. Film Listesi Üstü Yatay Reklam Film listesinin üzerinde yatay reklam göstermek istiyorsanız Anasayfa 728×90 Reklam Alanını Etkinleştir seçeneğini işaretleyip alttaki alana reklam kodlarınızı giriniz. Gireceğiniz reklam görselleri en fazla 728px genişliğinde olmalıdır. Bu reklam kategori ve arşiv sayfalarında da görünür. .

6.9. Dikey Reklamlar Sitenin sağ ve sol bölümlerinde, 160×600 px boyutlarında kayan dikey reklamlar göstermek için ilgili seçeneği işaretleyip altındaki alana reklam kodlarınızı giriniz. Dikey reklamlar 1024px çözünürlüğünden daha küçük ekranlarda görünmez .

6.10. Splash Reklam Ekranın tam ortasında popup tarzında reklam görüntülemek için Splash Reklamları Etkinleştir seçeneğini işaretleyip alttaki alana reklam kodlarınızı giriniz. Splash reklam ekranın tam ortasında sabir kalır ve alttaki “Kapat” butonuna tıklanmadığı sürece ekranda kalır. Sayfa her yenilendiğinde tekrar görünür.

7.Eski Tema Ayarları

Bu bölümü Othemes Film Teması’na geçmeden önce başka bir tema kullanıyorduysanız veya kullandığınız “FİLM BOTU” WordPress taksonomilerini desteklemiyorsa düzenleyiniz. Othemes Film Teması’nı yeni WordPress sitenizde kullanıyorsanız ve film botu kullanmıyorsanız düzenlemenize gerek yoktur.

AÇIKLAMA: Standart temalarda film bilgileri (oyuncular, yönetmen, imdb puanı vs…) genellikle WordPress özel alanlarıyla girilir. Eski temanızda özel alanlarla girdiğiniz bilgileri Othemes Film Teması’nda da kullanmak ve kayıp yaşamamak için özel alan bilgilerinizi taşımanız gerekmektedir. Bunun için önceden eklediğiniz herhangi bir yazıyı açın ve “Özel Alanlar” bölümüne bakın. Alttaki resimde işaretli gördüğünüz bölümleri tema ayarlarında ilgili yerlere girin. Bu işlemin sonucunda eski yazılarınız sorunsuzca görünecektir. Bu işlemi aynı zamanda taksonomi desteği olmayan film botları için de kullanabilirsiniz.

YENİ FİLM EKLEME

1. Yeni Film Ekleme

Yeni film eklemek için Admin Paneli –> Yazılar –> Yeni Ekle yolunu izleyin.
Yeni film eklerken WordPress standart yazı özellikleri dışında (kategori, etiket, öne çıkarılmış görsel vb..) 6 tane daha özellik alanı göreceksiniz. İlk önce yazı editörü altındaki basit metabox paneli ile başlayalım.

1.1. Part Sistemi: Bu bölümden part sistemini tema ayarlarındaki girdiğiniz bilgilere göre otomatik olarakmı yoksa kendiniz manuel düzenleyerekmi kullanmak istiyorsunuz ayarlayabilirsiniz. Part sistemi filmleri bölümlere ayırmak için kullanabileceğiniz bir özelliktir.
Part sistemi kullanımı: Her film video linkinden sonra <!–nextpage–> kodunu ekleyerek otomatik part sistemini çalıştırabilirsiniz. Otomatik başlıkları kullanmak istemiyorsanız; <!–nextpage–> kodunun önüne <!–baslik:Tek Parça 720P–> kodunu ekleyerek başlıkları kendinize göre ayarlayabilirsiniz.Tek Parça 720P yerine kendi istediğiniz başlığı ekleyebilirsiniz.

GÖRÜNÜMÜ:

1.2. Afiş Filmin türüne veya dublaj seçeneğine göre size en uygun olanı bu bölümden seçebilirsiniz. Hiçbir özellik seçmezseniz görünmez. Seçtiğiniz özellik anasayfa ve arşv sayfalarında film listelerinde film resminin sağ üst tarafında görünür.

1.3. Kalite: Film kalite seçeneklerinden size uygun olanı bu bölümden seçebilirsiniz. Seçtiğiniz özellik film sayfasında görünür.

2. Film Özelliklerini Girme

2.1. Günün Filmi Bölümü Bu seçeneği işaretlerseniz, ilgili film yan menüde günün filmi bölümünde gözükür.

2.2. Baş Harfine Göre: Bu bölümde A’dan Z’ye kadar filmin baş harfini seçebilir / ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz harf anasayfa alfabetik liste bölümünde ilgili harfin arşivine eklenir (tema ayarlarından Alfabetik film listesini etkinleştir seçeneği işaretlenmişse)

2.3. Yönetmen / Oyuncu / Yapım Yılı / IMDB Puanı / Yapım Gireceğiniz bu film bilgileri, film sayfasında film bilgileri bölümünde gösterilir (tema ayarlarından Film Bilgileri Bölümü Etkinleştir seçeneği işaretlenmişse) ve her biri alakalı arşiv sayfasına linklenecek şekilde oluşturulmuştur.

SAYFALAR

Othemes Film Teması 7 adet hazır sayfa şablonuna sahiptir. Sitenizde bir sayfa eklemek için WordPress Admin Paneli –> Sayfalar –> Yeni Ekle yolunu izleyin. Sağdaki menülerden Sayfa Özellikleri bileşenine gelin ve Şablon kısmından oluşturmak istediğiniz hazır sayfa tipini seçin ve sayfanızı oluşturun.

MENÜLER

Temamızda biri mobil kullanım için olmak üzere 4 adet menü alanı vardır. Üst Menü , Ana Menü, Footer Menü, Mobil Menü . Mobil menü sadece siteye mobil cihazlardan girişlerde veya genişliği 768 pikselden küçük ortamlarda görünür.

Oluşturduğunuz menüleri, menü alanlarına atamak için Görünüm –> Menüler kısmından Konumları Düzenle bölümüne gelin ve hangi menü alanında hangi menüyü göstermek istediğinizi belirleyip kaydedin.

BİLEŞENLER

Othemes Film Teması’nda 3 adet bileşen alanı (sidebar) vardır. Sidebar (Anasayfa) alanına eklediğiniz bileşenler sadece anasayfada, Sidebar (Film) alanına eklediğiniz bileşenler sadece film sayfasında, Sidebar (Diğer) alanına eklediğiniz bileşenler diğer tüm sayfalarda görünür.

Temamızda ayrıca 8 adet temaya özel bileşen mevcuttur.
Othemes Benzer Filmler Bileşeni:Bu bileşen sadece Sidebar (Film) bileşen alanında doğru şekilde çalışır. İzlenilen film ile aynı kategorideki benzer filmleri listelemenize yarar. Her sayfa yenilemesinde listelenen benzer filmler değişerek statik yapıdan uzaklaşır ve daha dikkat çekici bir duruma gelir. Kaç adet benzer film görünmesini resimdeki işaretli alana girebilirsiniz.

Othemes Facebook Likebox Bileşeni:Bu bileşen ile yan menüde Facebook sayfanızın beğenme kutusunu ekleyebilirsiniz. Facebook Sayfa URL kısmına Facebook sayfanızın adresini girerek kolayca çalıştırabilirsiniz.

Othemes Feedburner Bileşeni:Feedburner hizmeti ile e-posta aboneliği formu eklemenize yarayan bileşendir. Resimdeki işaretli alana sadece Feedburner besleme adresinizin sonundaki besleme ismini yazmanız gerekir. Örneğin Feedburner besleme adresiniz http://feeds.feedburner.com/othemesnet ise; ilgili alana sadece othemesnet yazmalısınız.

Othemes Günün Filmi Bileşeni:Günün filmi olarak belirlenmiş filmi yan menüde göstermek için kullanılan bileşendir. Bileşen başlığı haricinde herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek yoktur.

Othemes Kategori Bileşeni:Herhangi iki ana kategoriye ait alt kategorileri sekmeli şekilde göstermeye yarayan bileşendir. Bu bileşen sadece alt kategorileri listeler, ebeveyn kategoriler listelenmez. Örneğin Yerli Filmler ve Yabancı Filmler adında iki adet ana kategoriniz var. Bu kategorilere ait de birkaç tane alt kategoriniz varsa bileşen sadece alt kategorileri listeleyecktir. Bileşende, aşağıdaki işaretli yerlere istediğiniz 2 ana kategorinin ID numaralarını girerek bileşeni çalıştırabilirsiniz. Kategori ID öğrenmek için Yazılar –> Kategoriler yolunu izleyin ve kategori ID öğrenmek istediğiniz kategorinin yanındaki Düzenle linkinin üzerine fare ile gelin. Tarayıcının aşağısında görünen linkteki ID=xxx kısmındaki sayı o kategorinin ID numarasıdır.

Othemes Popüler Filmler Bileşeni:En çok izlenen filmleri, izlenme sayılarına göre yan menüde göstermenize yarayan bileşendir. Bileşen ayarlarında Film Sayısı bölümüne görünmesini istediğiniz film sayısını girerek bileşeni çalıştırabilirsiniz. Bileşen standart olarak tüm kategorilere ait filmleri listeler. Görünmesini istemediğiniz bazı kategorilere ait içerikler varsa; o kategorilerin ID numaralarını virgülle ayırarak Gösterilmeyecek Kategori alanına girebilirsiniz. Örneğin Blog yazılarınızın görünmesini istemiyorsanız ilgili alana Blog kategorisinin ID numarasını girebilirsiniz.

Othemes Son Yazılar Bileşeni:Sitenizde eklenen yeni yazıları liste şeklinde göstermeye yarayan bileşendir. Listelenecek yazıları kategorisine göre ayıramaz, resimlerini gösteremezsiniz. Yazı tarihi görüntülensin mi? seçeneğini işaretleyerek yazıların tarihlerini gösterebilir, Gösterilecek yazı sayısı alanına ise gösterilecek içerik sayısını girebilirsiniz.

Othemes Son Yorumlar Bileşeni:İçeriklerinize yapılan son yorumları bu bileşen ile listeleyebilirsiniz. Kelime Sayısı bölümünden yorumların ilk kaç kelimesinin görüneceğini, Yorum Sayısı bölümünden ise kaç adet yorum görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.